Nem szabad vissza tenni a fészekből kipottyant fiókát!

Nem szabad a földön talált fiókát visszarakni!

ZH, NA
hirdetes

Sok esetben előfordul, hogy a fókák kikerülnek a fészekből és mivel még röpképtelenek, ezért a földön ugrálva találunk rájuk. Ilyenkor azt hiheti az ember, hogy segít megmenteni az életét, ha felvesszük a földről, azonban ez tévedés! Pont azzal sodorhatjuk veszélybe az életét, ha hozzáérünk!

kipottyant fióka

Veszélybe sodorhatod a földön talált fiókát, ha elviszed!


A madaraknak csak úgy meg kell tanulniuk repülni, mint nekünk embereknek járni. Bizony előfordul, hogy a repülési lecke ne a megfelelő irányba torkollott, ezért fordulhat elő, hogy a földön találunk rá a kis röpképtelen fiókákra, akik össze-vissza ugrálnak. Azzal, ha összeszedjük akár veszélybe is sodorhatjuk a kis madárkák életét, de még a szüleitől is elszakíthatjuk! Valószínűleg a madár szülők a környékbeli ágakról figyelik csemetéjüket, ahogy a fészekelhagyással próbálkozik. Tavasszal kezdődik a tömeges fészekelhagyási szezon, így különösképpen figyelemmel kell lennünk a kis fiókák életére!

madárfióka

 

hirdetes

A madárfiókák kirepülése


A fészekelhagyási ösztön másképp működik a kisebb testű madaraknál és a nagyobb testű madaraknál is. A kisebb madarak már a teljes röpképesség kialakulása előtt elhagyják a „szülői házat” és előfordul, hogy a fészekhez közeli sűrű aljnövényzetben bújnak meg, ahonnan csipogva hívják a szülőket etetni. 


A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület felhívta a figyelmet, hogy tavasszal több esetben előfordulhat, hogy a fészekből kipottyanó fiókákkal találkozunk akár az utcán, akár a kertben vagy a parkban a fűben ücsörögve és gyakran hangosan csipogva. Ilyenkor azonban ne felejtsük el, hogy a fiatal madárkák nem árvák és hogy a szüleik, akik éppen táplálékot keresnek valószínűleg a közelben vannak. Ennek okán szükségtelen, sőt a madaraknál kifejezetten káros lehet, ha beleavatkozunk a természet rendjébe és megfogjuk esetleg elvisszük a fiókákat. 


Amennyiben magunkkal visszük a fiókát akár maradandó egészségkárosodást is okozhatunk náluk, ugyanis sokkal gyengébb minőségű élelemmel tudjuk csak táplálni őket a szüleikhez képest és nem is tudnánk megtanítani a fiókákat a túléléshez szükséges nélkülözhetetlen viselkedési formákra.

Kattints a következő oldalra, ha kíváncsi vagy mit kell tenni, ha fiókát találsz!
 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2025-01-25

Megújuló energia a mezőgazdaságban: Melyik megoldás éri meg a legjobban?

Ismerje meg a nap-, szél- és biogáz energia előnyeit a mezőgazdaságban! Tudja meg, hogyan segít a Tavill Kisfeszt Kft. az ipari erősáram szerelésben.

2024-09-23

Így védekezz az őszi kertek ellensége, a kékalga ellen

Tudd meg, hogyan védekezhetsz hatékonyan a kerted őszi ellensége, a kékalga ellen! Tippek megelőzésre és kezelésre kertészeknek és hobbi kertészeknek.

2024-12-11

A legnépszerűbb karácsonyi cserepes virágok bemutatása és gondozása

Merülj el a karácsonyi cserepes virágok varázslatos világában, és ismerd meg, hogyan hozhatnak ünnepi fényt otthonodba. Eközben gondozásukról is olvashatsz.

2024-12-07

Öreg karácsonyi kaktusz? Mutatjuk, hogyan fiatalíthatod meg

Egy öreg karácsonyi kaktusz az évek során elveszítheti formáját, kevésbé lehet virágzó. megmutatjuk a fiatalítás technikáit az öreg karácsonyi kaktusznál.

2024-12-07

A legszebb orchidea fajták: ezeket add ajándékba idén karácsonykor

Fedezd fel a legszebb orchidea fajtákat, amelyek idén karácsonykor is tökéletes ajándékok lehetnek, és örömet szerezhetsz velük minden növénykedvelőnek!

2024-12-05

Vágott vagy földlabdás karácsonyfa? Így válassz a szakértő szerint

Vágott vagy földlabdás karácsonyfa? Segítünk dönteni, hogy idén is tökéletes legyen az ünnepi hangulat – fedezd fel mindkét opció előnyeit és hátrányait!

2024-12-01

A mélymulcs készítése: magyar ökológus által kifejlesztett módszer

A mélymulcs technológia, amelyet Dr. Gyulai Iván ökológus fejlesztett ki egy innovatív megközelítés, amely a természetes ökoszisztémák működését veszi alapul.

2024-08-26

Természetes vízforrások: Így öntözd kerted ingyen, fenntartható módon

Tudd meg, hogyan használhatod a természetes vízforrásokat, mint a fúrt kút, esővíz vagy patakvíz, a kerted fenntartható és takarékos öntözéséhez.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

Csávázó Wakil XL 32,5 WG

Gombaölő csávázószer.Hatóanyag: 175 g/kg mefenoxam, 100 g/kg cimoxanil, 50 g/kg... Tovább

adalék anyagok

azok a különféle anyagok, amelyek valamely hatóanyag értékesülését növelik. Az... Tovább

Tovább a lexikonra
Állatok Érdekességek Házi kert Környezetvédelem