Milyen fokhagymát lehet elültetni?
Azonban nem elég csak besétálni a sarki boltba, és lekapni a polcról egy fej fokhagymát. A bolti zöldségeket és gyümölcsöket vegyszerekkel kezelik a termesztés közben, és ezek lehetetlenné teszik, hogy egészséges, gazdagon termő növényeket ültess belőlük. Válassz mindig organikus változatokat! Lehetőleg a legnagyobb gerezdű fokhagymákat keresd
Hol, mikor termeszthető a fokhagyma?
Külön előnye a fokhagymáknak, hogy akár házon belül, akár a szabadban termeszthetők, így ideálisak azok számára, akik például egy lakásban szeretnének kertészkedni. A következőkben mindkét helyzetre kitérünk – kezdjünk a kinti termesztéssel!
A fokhagymákat ősszel, az első fagy után érdemes elültetni, amikor a talaj már egészen hideggé vált. Elültethetők akár a tél végén is, vagy kora tavasszal, amikor a talaj kissé felenged a téli fagyott állapotából. Azonban általában az ősszel elültetett gerezdekből nőnek ki a legnagyobb hagymák. Válassz egy olyan részt kertedben, ami egész nap napos, és lazítsd fel az ágyást legalább 30cm mélyen. Ez után keverj bele egy 2,5cm-es komposztréteget. Ügyelj rá, hogy a talaj semleges maradjon pH értékét tekintve.
Hogyan ültessünk fokhagymát?
Ültetés előtt válaszd szét gerezdekre a fokhagymádat, és vigyázz rá, hogy ne sérüljenek meg, főleg legalul. Dugd a gerezdeket a talajba nagyjából 10cm mélyre úgy, hogy a hegyes végük felfelé nézzen. Kerüljenek 15-20cm-re egymástól. Az ágyás beültetett részét végül takard le 7-13 cm vastag organikus talajtakaróval, például szalmával. Fontos, hogy a gerezdek körüli talaj mindig nyirkos maradjon, ezért öntözd őket rendszeresen, de vigyázz, nehogy túl sok vizet adj nekik. A vízben álló fokhagymák könnyedén kirohadhatnak.
Kövesd figyelemmel növekedésüket, és akkor szüreteld őket, ha a talaj száraz és a levelek már hervadni, fakulni kezdenek. A szüreteléssel nem érdemes sokáig várni. Mindig lazítsd fel a talajt, mielőtt kihúznád a hagymákat (például egy ásóvillával), és bánj velük óvatosan, nehogy megsértsd őket.