A fokföldi ibolya szinte minden egyes lakásban megtalálható, ez nem véletlen, mivel nagyon szép, virágai pedig egész évben díszítenek – de csak akkor, ha tudjuk, hogyan kell gondoskodni róla. Nézzük a legjobb tanácsokat, amire szükségetek lesz!
A fokföldi ibolya nem is fokföldi ibolya!
Hiába az a név terjedt el, hogy fokföldi ibolya (Saintpaulia ionantha), ez nagyon megtévesztő és hibás. Egyrészt a fokföldi ibolya nem a délnyugat-afrikai Fokföldön él, hanem a kelet-afrikai Uzambara-hegységben őshonos, szóval igazából uzambara-ibolyának vagy egyszerűen afrikai-ibolyának kellene hívnunk. Azonban nemcsak a fokföldi jelző hibás, hanem az ibolya is!
Felületesen szemlélve megjelenésében nagyon emlékeztet az ibolyákra, viszont, ha alaposabban szemügyre vesszük, akkor azonnal feltűnnek a különbségek. Azt sem árt tudni, hogy rendszertanilag is óriási a szakadék a kettő között. Tudományos nevét (Saintpaulia ionantha) báró Walter von Saint Paul-Illaire után kapta, aki 1892-ben fedezte fel a növényt. Az ionantha egyébként görög eredetű szó, és ibolyavirágút jelent.
A fokföldi ibolya bemutatása
Most, hogy már tudjuk, mi az igazság a fokföldi ibolyáról, nézzük, mit kell tudnunk róla! A fokföldi ibolya az ajakosvirágúak rendjébe, a csuporfélék családjába tartozó afrikaiibolya növénynemzetség egyik faja, Magyarországon számos fajtája megtalálható, kedvelt szobanövény. Az Uzambara-hegység szurdokaiban és sziklarepedéseiben őshonos, de a világ szinte összes pontján megtalálhatók fajtái.
A fokföldi ibolya jellemzői
A fokföldi ibolya magassága 5 és 15 centiméter között váltakozik, levéllemezei ovális alakúak, hosszúságuk 2 és 8 centiméter közöttiek, melyek 2-10 centiméteres nyél végén találhatók. A fokföldi ibolya virágai laza, 5-10 virágú virágzatban állnak. Abban különbözik az ibolyáktól, hogy virágszerkezet más, és kevesebb porzót tartalmaznak a virágai.
Emellett nincsenek sarkantyúi, lomblevelei pedig húsosa, illetve finom szőrökkel borítottak. A fokföldi ibolya fajtái többféle színű virággal díszítenek, de Magyarországon jellemzően a kékeslila, bíbor, rózsaszín, és fehér virágú fajtákkal találkozhatunk. Érdekessége még, hogy ha megfelelő körülmények között tartjuk, akkor egész évben virágzik. Na, de mit kell ehhez tennünk? Azt a következő oldalon mondom el nektek!