Fészekalapok kihelyezése a fecskék védelme érdekében
Sajnos ma már műanyag és acél burkolóanyagokkal fedett vagy gerendázott, lakkozott fából készült épületekkel találkozhatunk, amik esetében előfordulhat, hogy az eresz és a tető alatti részek a sár megtapadási képtelensége miatt alkalmatlanok fészek építésére. Ilyenkor érdemes használnunk a műfecskefészek mellett vagy helyett a 15-20 centiméter széles, apróbb szemű dróthálócsík, fészekalapot, melynek szemeibe a fészkek apró sárgombócai meg tudnak kapaszkodni, így a fecskék már tapadásmentes felületen tudnak költeni. A fészekalap elkészítésének menetét megtalálhatod az MME oldalán.
Hozzunk létre sár-gyűjtőhelyet a fecskék védelme érdekében!
Sajnos manapság már mindenhol betonnal találkozhatunk (ez leginkább a nagyvárosokra igaz), ebből adódik, hogy a fészeképítő anyagok hiányoznak. Éppen ezért érdemes létrehoznunk sár-gyűjtőhelyeket, ha azt szeretnénk, hogy a fecskék visszatérjenek a közelünkbe. A gyűjtött fészekanyagokkal a madarak gyakran kiegészítik a műfészkeket is, de még a műfészkek mellé sárfészkeket is építenek. A városlakó molnárfecske gyakran építi fészkét ablak-, és erkélybeugrókba, illetve a sokadik emelet magasságába, ezért a műfészkeket nyugodtan alkalmazhatjuk panel-, és irodaházak esetében is.
Ha gondot okoz az ürülék – Használj fecskepelenkát!
A legtöbb ember azért veri le szegény fecskék fészkét, mert gondot okoz számukra a madarak piszkítása. Sokan nem tudják, hogy ez a probléma is orvosolható, mégpedig fecskepelenka segítségével! Ez a kiegészítő eszköz fészkenként legalább 30x20 centiméter körüli fa, fém, vagy műanyag lap, amit közvetlenül a fészek alá kell felszerelnünk. Az etető madarak és a fiókák ürülékét egyaránt felfogja a pelenka, tehát teljesen tiszta maradhat a fészek alatti terület. A pelenkáról távolítsuk el a költési időszakban többször a felhalmozódott, száraz ürüléket. Érdemes kora tavasszal felhelyeznünk a pelenkát, de aktív fészek alá is felfúrható, arra viszont figyeljünk, hogy tojásos állapotban zavarjuk a madarakat, várjuk meg a fiókák kikelését, mivel a fiókás fészkeket már nem hagyják ott a madarak.
Remélem, hogy tudtunk segíteni, óvjátok meg ti is a fecskéket, mivel szükségünk van rájuk, és nekik is ránk! Cikkünkhöz az anyagot a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület honlapjáról, tájékoztató anyagából vettük át. Érdemes ellátogatni weboldalukra, mivel számos segítség, információ található a fecskék védelméről!