Magyarországon töltik nyarukat a fecskék, az utóbbi években viszont folyamatosan csökken a számuk, ha tovább folytatódik ez a tendencia, akkor hamarosan el fog tűnni a magyarországi fecskeállomány. Te is segíthetsz a folyamat megállításában, mostani cikkemben elmondom, mit kell tenned!
Mi okozza a fecskeállomány csökkenését?
Akár már jövőre eltűnhetnek Magyarországról a fecskék, szóval érdemes végre mindenkinek komolyan vennie ezt a súlyos problémát! Ha nem lesz jelen ez a nagyjából egy-két millió fecske, akkor vészesen el fognak szaporodni a különböző rovarok, köztük a károsítók és a közutálatnak örvendő szúnyogok is. A fecskék állományának folyamatos és drasztikus csökkenését a mezőgazdasági növényvédelem, és a klímaváltozás okozza, de az emberi butaság is közrejátszik a dologban, ugyanis rengetegen verik le a fecskék fészkét, mert nem képesek elviselni a madarak piszkítását és hangját.
Azt azért nem árt tudni, hogy a fészek leverése súlyos büntetést von maga után, erről ITT olvashattok többet! A szemléletváltás ideje most már végképp elérkezett, mivel most vagy soha alapon kell cselekednie mindenkinek. A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) tájékoztatóanyagokkal és különböző eszközökkel próbál segíteni a fecskéken, mi is összegyűjtöttük azokat a megoldásokat, amiket mindenképp érdemes kipróbálnotok!
A fecskék védelmére építsünk műfecskefészket!
Az építésnél is fontosabb, hogy a meglévő, évről évre használatba vett fészkeket megóvjuk, , ne verjük le, tartsuk fent az érkező füsti-, és molnárfecskék számára. Ugyanakkor építhetünk is, erre pedig vonzó megoldást jelent a műfecskefészek. Sajnos itt kell elmondanom azt, hogy nem mindig érjük el vele a célt, mivel ott ahol nincs lakott fészek, ahonnan eltűntek, vagy évek óta hiányoznak a fecskék, a műfészkeket gyakran évek alatt sem foglalják el.
Ezért is javasoljuk azt, hogy lakott fecskefészkek mellé, kisebb-nagyobb fészektelepek bővítésére helyezzük ki ezeket a mesterséges fészkeket. Ezek a praktikus kis fészkek nyerscserép színűek, de könnyedén festhetjük a fal színére, meszelhetjük is, így szép látvány nyújtanak a plafonon. A fészkeket érdemes kora tavasztól kihelyezni, ugyanis nyár közepéig, végéig lehet költés a fecskék esetében. A következő oldalon megmutatok még pár megoldást, amivel segíthetitek a fecskeállomány fennmaradását, lapozzatok egyet mindenképp!