Mindenki tehet valamit a fecskék érdekében!
Mind a lakosságnak, mind pedig az önkormányzatoknak fontos, gyakorlatilag nélkülözhetetlen szerepe és felelőssége van a teljes egészében városiasodott sárfészket építő fecskék védelmében. A legfontosabb feladat, hogy a fecskék állománycsökkenését megállítsuk és minél hamarabb vissza is fordítsuk. Ehhez az kell, hogy a meglévő, aktív természetes fészkeket és telepeket minden jobban óvjuk. Ez azért is nagyon fontos, mert a műfecskefészkek kihelyezése azokon a helyeken a leghatékonyabb, ahol ezeket az eszközöket legalább egy már lakott, természetes fészek mellé tudjuk telepíteni.
A fecskék védelme érdekében
Kihelyezhetünk műfészkeket, mesterséges molnárfecsketelepeket, amik segítenek abban, hogy megállítsuk a fecskeállomány csökkenését. Fontos, hogy a fészkeket házfelújítás, építkezés során óvjuk, ne verjük le. Az ember-fecske konfliktusok hátterében álló ürülékpotyogás kivédésére használjunk fecskepelenkát. A fecskék sárból építik a fészküket, ezért érdemes létesítenünk sárgyűjtőhelyet házunk környékén. Korábbi cikkünkben részletesen foglalkoztunk a fecskék védelmével, rengeteg tippet osztottunk meg veletek, kattintsatok ide és olvassátok el bátran!
Jelentsük be az illegális fészekleveréseket!
Illene most már mindenkinek tudnia, hogy a fecskék tartós, a fecskepárok által akár évtizedeken át használt fészkei egész évben védettek, vagyis a fecskefészkek leverése egész évben szigorúan tilos! Az épületmunkálatok, felújítások által érintett fészkek a költési időszak szünetében, vagyis november 1. és március 31. között, a megyei kormányhivatal Környezetvédelmi és Természetvédelmi Főosztály írásbeli határozatának birtokában, az abban megfogalmazott feltételek betartása mellett távolíthatók el.
A fecskék költési időszakában (április 1-október 31. között) nemcsak tilos, hanem nem is engedélyez(tet)hető a fecskefészkek eltávolítása. Ha fészekleveréssel találkozunk, akkor írjunk egy néhány soros emailt, készítsünk pár bizonyító értékű fotót és tájékoztassuk a hatóságot!