A vállalkozói körbetartozások kezelésére vonatkozó kormányzati lépésekről szóló határozat értelmében a mikro- és kisvállalkozások részére 3 százalékos állami kamattámogatással, módosított támogatási feltételekkel és szükség esetén hitelgaranciával a gazdasági tárca újraindítja a Lánchíd faktoring programot.
A Gazdasági és Közlekedési Minisztérium (GKM) közleménye szerint a támogatást a 2006. május 15. után kötött szerződésekre lehet igénybe venni.
2003 szeptemberében indult
A programot 2003 szeptemberében a GKM azzal a céllal indította el, hogy a mikro- és kisvállalkozások széles körében elterjessze a faktorálást mint a likviditásfinanszírozás fejlett gazdaságokban sikeres eszközét. A faktorálás keretében a finanszírozó szervezet megvásárolja és beszedi egy vele szerződő vállalkozás rövid lejáratú, halasztott fizetési határidejű, le nem járt követeléseit.
A GKM a Lánchíd faktoring program keretében évi 3 százalékpont mértékű, egy vállalkozás esetében a támogatási szerződés futamideje alatt maximum 5 millió forint összegű kamattámogatást nyújt.
Úgy tűnt, hogy a korábbi program egy átmeneti felfutás után nem tudta kellő mértékben növelni a faktorálásba bevont vállalkozások számát. A támogatási források szűkössége miatt ezért a GKM tavaly a program felfüggesztése mellett döntött.
Rugalmasabb szabályokat alakítottak ki
A újraindított Lánchíd faktoring programban a szabályok rugalmasabbá tételével, a Hitelgarancia Zrt. bekapcsolásával és a közreműködő faktorcégek körének a közeljövőben bekövetkező bővítésével kívánják a terméket sikeressé tenni a vállalkozók körében. A vállalkozások költségeinek csökkentése érdekében a minisztérium 3 százalékos kamattámogatást biztosít a programban résztvevő mikro- és kisvállalkozások részére.
A 2006. május 15-én az újrainduló programban összesen 27 faktor tevékenységgel foglalkozó cég vesz részt.
A GKM hamarosan közzéteszi a programban jelenleg részt nem vevő faktorcégek számára a csatlakozáshoz szükséges feltételeket.
Csökkenhet a körbetartozás
A körbetartozások által a legjobban sújtott kisvállalkozók finanszírozásának egyik legfontosabb akadálya a biztosítékul leköthető eszközeik szűkössége, alacsony jegyzett tőkéjük. Likviditásuk finanszírozását az eszközeik megterhelését elkerülő támogatott konstrukciók tudják a legmegfelelőbb módon szolgálni. A GKM reményei szerint a tárgyi fedezetet nem igénylő Lánchíd faktoring program hatékonyan javítja a kisvállalkozások működési feltételeit, és enyhíti majd a körbetartozások által felhalmozódott feszültségeket.