Az élesfarkú fajd jellemzően olyan régiókban él, ahol a nyílt gyepeket fákkal vagy cserjékkel vegyített ligetes ligetek alkotják. Ritkán látott madárféle.
Státusz:
Eltűnt korábbi elterjedési területének egyes részeiről (különösen a déli területekről), és még mindig csökkenő tendenciát mutathat. Az élőhelyvesztés a fő oka.
Család:
Fácánok és fácánfélék családja
Élőhely:
Prérik, bozótos ligetek, erdőszélek, nyílt égetések tűlevelű erdőkben. Elsődleges élőhelye a nyílt prérik és a lombhullató fák vagy cserjék (pl. nyárfa, nyírfa, fűzfa) keveréke. Az évszaknak megfelelően változik az élőhelye, nyáron nyitottabb gyepeket, télen fákkal és cserjékkel benőtt ligeteket foglal el.
Az élesfarkú fajd jellemzően olyan régiókban él, ahol a nyílt gyepeket fákkal vagy cserjékkel vegyített ligetes ligetek alkotják. Szoros rokonságban áll a préricsirkékkel, de főként északabbra található meg. A téli éjszakákon hótorlaszokba beásva tanyázhat, ahol a hó segít szigetelni a hidegtől.
Táplálkozási viselkedés
Nyáron főként a talajon, télen főként fákon és bokrokon táplálkozik.
Tojások
5-17, jellemzően körülbelül 12. Az olajbarnától a halványbarnáig terjedő színű, általában különböző barnákkal pettyezett. Csak a nőstény költ, kb. 23-24 napig. Fiatalok: A fészket röviddel a kikelés után elhagyják. A nőstény gondozza a kicsinyeket, és a táplálkozóhelyekre vezeti őket, de a kicsinyek maguk táplálkoznak. A fiatalok 1-2 hetes korukban már rövid repülésre képesek, de csak több hét múlva válnak kifejletté.
Fiatalok
A tojók röviddel a kikelés után elhagyják a fészket. A nőstény gondozza a kicsinyeket és a táplálkozóhelyekre vezeti őket, de a kicsinyek maguk táplálkoznak. A fiatalok 1-2 hetes korukban rövid repülésre képesek, de még néhány hétig nem nőnek ki teljesen.