A fahéj jellegzetesen kellemes aromáját és ízét bizonyára senkinek nem kell bemutatni. Ezt az első sorban télen népszerű fűszert számos fogás és ital ízesítésére szokás használni, és általánosságban elmondható róla, hogy a világ egyik legkedveltebb fűszere. A fahéj ősiségét bizonyítja, hogy kínai és egyiptomi tekercsek is megemlítik, ráadásul még a Bibliában is felbukkan. Ha te is szeretnéd házi termesztésű fahéjjal feldobni kedvenc fogásaidat, akkor olvass tovább!
(Kép forrása: theplantguide.net)
A fahéj eredete
A fahéjat a trópusi éghajlatokon fellelhető fahéjfák kérgéből nyerik ki. A fák illatos, hosszúkás levelekkel rendelkeznek, és kisméretű, sárgás virágaikból sötétlila bogyók fejlődnek ki. A fahéjat két formában (szárított fahéjrudak és por) szokás felhasználni.
A ceyloni fahéjfa (Cinnamomum verum) a babérfélék családjának tagja, és egyike a Cinnamomum nemzetiségnek, amely durván 2500 fajt ölel magába. Hasonlóképpen a kasszia (Cassia cinnamomum) fák kérgéből is szokás fahéjat előállítani – ezek enyhébb ízt kínálnak, mint a ceyloni és általában Európában is ezek az elterjedtebbek.
A fahéj pozitív hatásai az egészségre
A fahéj komoly gyógyító erővel rendelkezik, amit főleg a következő három esszenciaolaj aktív összetevőinek köszönhet: cinnamyl (fahéj) acetát, fahéjalkohol, és fahéjaldehid. A fahéjaldehidről megállapították, hogy segíthet csökkenteni a vérrögök kialakulásának esélyét, illetve gyulladáscsökkentő hatása van.
A fahéj legfontosabb jellegzetessége, hogy mikrobaölő tulajdonságokkal rendelkezik, amelyet több kutatás is igazolt. A fahéj olyan hatékony a mikrobák és gombák növekedésének visszafogásában, hogy akár tartósítószernek is lehetne tekinteni. Megfigyelték továbbá, hogy a fahéj képes lehet a vércukorszint szabályozására is, és segíthet csökkenteni azt a 2-es típusú cukorbetegek szervezetében – állítja egy állatokon és embereken végzett kísérlet.
Ha mindez nem lenne elég, erős antioxidáns is, ráadásul kellemes illata segíthet fokozni az ember szellemi teljesítőképességét, amely szintén egy tudományosan bizonyított jellegzetessége ennek a népszerű fűszernek. Már a fahéj illatának belélegzése is segíthet serkenteni az agyműködést. Kalcium-, mangán-, és rosttartalmának köszönhetően mind a szívnek, mind a végbélnek jót tesz, és antibakteriális hatása miatt használták már megfázás és influenza kezelésére is. Most pedig nézzük, hogyan nevelhetünk saját kertünkben fahéjfát, a következő oldalon ezt is elmondom!