Nem csak tavasszal, és nyáron, hanem ősszel, illetve télen is gyönyörködhetünk a szebbnél szebb virágokban. Mostani cikkünk azért íródott, mert ismételten nagyon sok kérdés érkezett hozzánk, melyek arra irányultak, hogy milyen növényeket érdemes ültetni most. Nézzük tehát!
Célunk minden évszakban az, hogy otthonunka díszítse valamilyen szép növény. Természetesen tavasszal, illetve nyáron sokkal könnyebb dolgunk van, mivel a legtöbb növény ilyenkor ontja a virágokat. Azonban léteznek olyan fagytűrő szépségek, amikkel könnyedén feldobhatjuk környezetünket, az utcákat, akár az egész falut/várost. Érdemes időben gondolkozni, ugyanis kora ősszel kell megtennünk a szükséges lépéseket, a fagyban már nem igazán tudunk ültetni!
Az őszi időszakban érdemes gondot fordítanunk azokra a növényekre is, amik fagyérzékenyek, viszont átteleltethetők, ilyen például a legtöbb kertben megtalálható leander (Leander teleltetése), illetve a muskátli (Muskátli teleltetése). Zárójelben megtalálhatjátok azokat a cikkeket, amikben mindent leírtunk e két növény teleltetéséről, ezért most nem szeretnék beszélni nektek erről a témáról. Nézzük inkább azt, hogy milyen növényeket érdemes elültetnünk ősszel, hogy egész télen gyönyörködhessünk bennük!
Árvácska
Ez az a növény, amit azért a legtöbben ismernek, és tényleg az a tapasztalat, hogy szinte egyetlen kertből sem hiányzik! Ha enyhe telünk van, akkor nagyon boldogok vagyunk, ugyanis az árvácska szeptembertől akár nyár elejéig is virágozhat. Ha viszont kemény telünk van, akkor csak a fagyokig virágzik, de ebben az esetben is van jó hírünk, mivel tavasszal újra gyönyörködhetünk benne! Egy korábbi cikkünkben mindent elmondtunk nektek az árvácska gondozásáról, ezt az írást itt olvashatjátok el!
Erica – Erica carnea
Napjainkba leginkább úgy ismerik, mint Norvégia nemzeti virága, de már Magyarországon is a megbecsült növények között tartják számon, leginkább azért, mert azon kevés növények közé tartozik, ami télen díszít. Az erica egy nagyon strapabíró, évelő, télálló törpecserje, kedveli a napos, félárnyékos helyet, illetve a savanyú talajt. Érdemes az ericát esővízzel öntözni, mert mészérzékeny, a csapvíz hatására pedig gyorsan bebarnul, és idő előtt elpusztul.
Illatos tündérfa
Ez a növény szintén télálló, viszont lombhullató, melynek legfőbb díszítőértékét a sárga virágai adják. Enyhe teleken már decemberben virágzik, ha viszont kicsit keményebb a tél, akkor általában februárban-márciusban gyönyörködhetünk benne. Virágai nem csak szépek, hanem illatosak is, leginkább a vaníliához hasonlítanak, ezért olyan helyre érdemes ültetned, ahol központi szerepet tölthet be az illatfelhő!
Kikeleti bangita
Ez a bangita egy fagytűrő, lombhullató díszcserje, ami igencsak lassan fejlődik, és mindössze két-három méter magasra nő meg. Leginkább februárban, illetve márciusban virágzik, de csakúgy, mint az illatos tündérfa esetében, a bangita is hamarabb bonthat szirmot, ha a tél enyhe. Díszítő értékét illatos, fehér-rózsaszín virágai adják, illetve az őszi lombszíneződése.
Téli jázmin
A téli jázmin egy közepes termetű, szintén fagytűrő cserje, magassága a másfél métert éri el maximum, de ha van támasztéka, akkor akár három-négy méter magasra is fel lehet futtatni. Enyhe teleken előfordulhat, hogy már decemberben megjelennek a virágai, de jellemzően február elejétől áprilisig hozza szebbnél szebb szirmait.