Sok a zsír a házi tejben?
A zsírtartalmat a csomagoláson feltüntetik: a félzsíros 2,8 százalék, az alacsony zsírtartalmú 1,5 százalék, a sovány pedig legfeljebb 0,5 százalék. A szabványosított teljes tej minimális zsírtartalma 3,50 százalék (m/m). A piacon kapható hazai tehéntej zsírtartalma meglehetősen magas, átlagosan 3,6 százalék.
Miért nem bírja a gyomrunk a tejet?
A nyers tej több mint 50 százalékkal több telített zsírt tartalmaz, mint a 1,5 százalékos dobozos tej, és jóval több kalóriát tartalmaz. A nagyobb zsírtartalom miatt egyeseknél gyomor- és bélpanaszok jelentkezhetnek.
A tejet az ipari feldolgozás során homogenizálják, ami magában foglalja a zsírgömbök fizikai lebontását. Ez az eljárás összezsugorítja őket, és megakadályozza, hogy kitáguljanak. Ennek előnye, hogy a kisebb zsírgömbök miatt a zsír felszívódása egyszerűbbé válik, így a gyomor- és bélrendszeri problémákkal küzdő személyek jobban ki tudják használni a homogenizált tej zsírtartalmát.
Allergia vagy érzékenység?
A laktózintolerancia (tejcukorérzékenység) nem tévesztendő össze a tejallergiával. Az előbbit olyan emésztési probléma okozza, amelyet a tejcukrot lebontó enzim elvesztése vagy csökkent működése okoz. A tejallergia túlérzékennyé teszi az embert a tehéntej fehérje összetevőivel szemben. Ez főként az egy és két év közötti fiatalokat érinti.
Annyi téves információ van odakint! Kinek higgyünk?
A tudás gyors terjedésével ma már bárki számára egyszerű az interneten információt szerezni, ahol sajnálatos módon sok tévhit kering, és megalapozatlan adatokkal bombázza az ügyfeleket. Egy diéta követése dietetikussal vagy egy szakmai háttérrel rendelkező szakmai intézménnyel való konzultáció nélkül egészségügyi problémákhoz vezethet, ezért kritikus fontosságú, hogy mielőtt diétába kezdünk, fontos élelmiszereket iktatunk ki, vagy egyszerűen csak információéhesek vagyunk, kérjünk tanácsot dietetikustól, szakmai háttérrel rendelkező intézménytől.