Gyökérzöldségek termesztése – Pusa Jamuni retek
Ha szereted a lilát, akkor a Pusa Jamuni lesz az új kedvenc retked. Ez az indiai származású retek elképesztő lila színben pompázik, és hozzá illően határozott, csípős ízt kínál. Mély lila színe antioxidáns tulajdonságokról árulkodik – ez a lila gyökérzöldség egészséges hozzávalója lehet bármelyik salátának, salsa szósznak és más csípős receptnek is. A Pusa Jamuni retek nem tűri jól a meleget, ezért érdemes őszi gyökérzöldségként elültetni. Hűvösebb éghajlatokon tavasszal is ültethető, nyáron azonban hamar felmagzik majd a helyett, hogy méretes gumót teremne. Termése egyébként hosszúkás és hirtelen vékonyodó – kívülről csak piszkosfehér, enyhén lilás színű, belsejében azonban már gazdag, lila szín vár.
Gyökérzöldségek termesztése – Keleti békakorsó
A keleti békakorsó egy igazán szokatlan gyökérzöldség, ugyanis a sárgarépával vagy a pasztinákkal ellentétben nem egy hosszú főgyökeret növeszt, hanem több tekergő gyökeret, amelyek vastag ujjakra hasonlítanak. A keleti békakorsó tápanyagokban gazdag, érlelt komposzttal teli talajban érzi magát a legjobban, de ha elegendő napfényt kap, gyengébb minőségű talajban is képes eléldegélni. Évelő növény, ezért a második évtől kezdve jobb termésre számíthatsz tőle. Gyökérdugványokkal (szétválasztással) könnyebben szaporítható, mint magról.
Gyökérzöldségek termesztése – Touchstone arany cékla
Az arany céklák hírhedten nehezen termeszthetők, mint a hagyományos piros színűek, azonban a Touchstone változat szerencsére kivételt képez ilyen téren. Ezek az édes, lédús gyökérzöldségek ízletes leveleket is növesztenek, és kifejezetten jól ellenállnak a kerti kártevőknek is. Más céklákkal ellentétben azonban ezek a Touchstone arany céklákat meleg körülmények között kell kicsíráztatni. Érdemes tehát házon belül elültetni, majd később kiültetni őket, amikor a palánták megerősödnek. Az elültetésük után 55 napon belül szüretelhetővé válnak, így akár ősszel is ültethetsz belőlük.
Gyökérzöldségek termesztése – Perui lila burgonya
A burgonyákat senkinek nem kell bemutatni, a lila burgonyák azonban már többeknek is meglepetést okozhatnak szokatlan, egzotikus színükkel. Ezek az igazán különleges megjelenésű gyökérzöldségek nem csak kívül, hanem belül is lila színűek, ráadásul húsuk színe még héjukénál is élénkebb. Gondolj csak bele, hogy milyen jól mutatnának gyakorlatilag bármilyen burgonyát használó fogásban, vagy akár magukban, szalmakrumpliként elkészítve.
Ezeknek a különlegességeknek alacsonyabb a glikémiás indexe, mint a hagyományos burgonyákénak, lila színükből pedig nem nehéz kitalálni, hogy több antioxidánssal is rendelkeznek. Akárcsak minden más burgonyának, a perui lila burgonyának is sok napfényre van szüksége – lehetőleg napi hat órányira, árnyék nélkül. Talaj terén puha, jó vízelvezetésű és jól szellőző termőközeget igényelnek.
Ha kerted talaja túl agyagos, akkor perlittel, homokkal, komposzttal és vályoggal lazíthatsz rajta, vagy termesztheted lila burgonyáidat különféle alternatív módszerekkel is. A perui lila burgonyák éhes gyökérzöldségek, ezért elképzelhető, hogy némi plusz foszforra és káliumra lesz szükségük a növekedési szezon során. Egy 10-20-20 arányú NPK műtrágya ideális erre a célra, ugyanis nincs szükségük sok nitrogénre.
Gyökérzöldségek termesztése – Jícama
Ha meleg, napos helyen élsz, és szeretnél egy új gyökérzöldséget kipróbálni kertedben (és tányérodon), akkor adj egy esélyt a jícamának. Ez a Mexikóban őshonos növény 7-11 USDA zónákban, vagy melegházban termeszthető sikeresen. A jícama sok tápanyagot igényel, ezért ajánlott nagy mannyiségű érlelt komposztot dolgozni a talajba, mielőtt elöltetnéd. E mellett némi erős támasztékra is szüksége lesz, amire felmászhat nehéz indáival.
Hans Braxmeier képe a Pixabay -en.