Gyökérzöldségek termesztése – Chioggia cékla
Ha egy (belülről) igazán különleges megjelenésű gyökérzöldséget szeretnél kipróbálni, akkor a Chioggia céklákat ajánlanánk figyelmedbe. Habár a céklák többsége egy mélyvörös, lilás színt kínál, addig ez a fajta körkörösen mintázott, céltáblaszerű hússal rendelkezik. Ha valamivel, akkor ezzel tényleg látványosabbá és finomabbá teheted fogásaidat.
A Chioggia céklák enyhe, édeskés íze számos recepthez passzol, és habár Észak-Olaszországból származnak, számtalan nemzetközi fogásban megállják a helyüket. A cékláknak általában laza, tápanyagokban gazdag, jó vízelvezetésű talajra van szükségük, minél több napfénnyel. A Chioggia céklák magvai lassabban csíráznak ki, mint más fajtáké, ezért légy velük türelmes! Ne feledd, hogy leveleik akár nyersen, akár spenóthoz hasonlóan elkészítve is ehetők!
Gyökérzöldségek termesztése – Óriás orosz feketegyökér
Ha a szokatlan gyökérzöldségekről van szó, akkor nem mehetünk el az óriás orosz feketegyökerek mellett. Hogy miért nem? Mert ezek a különleges gumós termések íze leginkább az osztrigáéhoz hasonlítható. Ehhez fogható ízt nem igazán kapsz más zöldségtől! Az óriás orosz feketegyökér főgyökere meglehetősen hosszúra nő meg, így mély, homokból és komposztból kevert ágyásra, vagy hasonló összetételű, legalább 30cm mély emelt ágyásra van szüksége.
Az orosz feketegyökér egy hidegszezonú gyökérzöldség, tehát ideális választás őszi kertekbe. Fontos, hogy napos helyre kerüljön, mert sok napfényre van szüksége. Érdemes továbbá közvetlenül az előtt betakarítani, mielőtt teljesen megérne, mert ha túl sokáig hagyod a talajban, akkor megkeményedik majd.
Gyökérzöldségek termesztése – Manióka
Ha egész véletlenül egy 8-11-es USDA zónában élsz (ami jóval melegebb hazánknál), vagy van egy melegházad, akkor a manióka termesztésével is megpróbálkozhatsz. Habár a világ több pontján is népszerű, a hűvösebb területeken igazán különleges gyökérzöldségnek számít, hiszen természetes körülmények között nem terem meg ezeken a helyeken. A manióka éhes növény, gyökerei pedig nagyokra nőhetnek.
Éppen ezért sok helyre van szükségük, lehetőleg gazdag, vályogos, komposztban gazdag talajban. E mellett a kifejezetten meleg, párás környezetet igénylik. A manióka gyökerei kifejezetten sokoldalúak, és számos fogás elkészítéséhez felhasználhatók – például gluténmentes liszt is készíthető belőlük, ha kiszárítják őket. Egyedül arra kell odafigyelned, hogy alaposan kifőzd és leszűrd a nyers gyökeret, mielőtt bármire felhasználnád, ugyanis nyersen némi ciánt tartalmaz.