Hasznos információk az eper termesztéséről - Mit ültessek az eper mellé és mit ne?

Minden, amit az eprek társültetéséről tudni érdemes

Szélesi Ferenc - Főkertész, ZH
hirdetes
Eper társnövényei

Mikor érdemes elültetni az epreket?

Az 6-os USDA zónával jelölt, és ezeknél északabbra fekvő területeken tavasszal ajánlatos elültetni az pereket, hogy télire elég erős gyökérzetet növesszenek. A cserepekbe, kosarakba vagy növénytartókba ültetett epreket hűvös, védett helyre érdemes vinni a hideg téli hónapok idejére.

A talaj előkészítése

Az eprek agyagos, tápanyagokban gazdag talajban szeretnek teremni. Az ágyásokat vagy a növénytartókban használt termőközeget dúsítsd egy nagy adag jól érlelt növényevő-trágyával, kerti komposzttal, levágott fűvel vagy száraz levelekkel. A talaj mindig maradjon nyirkos de ne vizenyős. Az eprek nem szeretik, ha vízben kell állniuk és könnyen kirohadhatnak, ha a talaj nem vezeti el megfelelően a nedvességet.

hirdetes

Ültetés és szaporítás

Ültetéskor nem szabad hagyni, hogy az eprek kiszáradjanak. Minden növényt egy olyan tárolóba ajánlott helyezni, amely elég vizet tartalmaz ahhoz, hogy átáztassa a gyökereket. Ültetés után öntözd meg őket a tövüknél, mert a levelekre kerülő víz gombásodást és ez által betegségeket okozhat.

Az eprek életciklusa

Az eprek szerencsére nagyon tartós évelők. Telente elhalnak, de tavasszal újra növekedni kezdenek. A gyümölcstermést követően a legtöbb fajta számos indát ereszt ki magából, amelyek végén apró növénykezdemények vannak. Ha ezeket elhanyagolod, akkor a közelben gyökeret vernek majd, de le is lehet őket vágni, és máshol elültetni a kertben.

Sok eperfajta több gyümölcsöt terem, ha levágod ezeket az indákat, érdemes tehát legfeljebb három indát meghagyni növényenként minden termőszezonban. Remélem, hogy sokat tudtam segíteni nektek, vágjatok bele minél hamarabb az epertermesztésbe, tapasztalataitokat pedig osszátok meg velünk bátran, észrevételeiteket, kérdéseiteket várjuk Facebook-oldalunkon, írjatok nekünk nyugodtan!   

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-12-07

A legszebb orchidea fajták: ezeket add ajándékba idén karácsonykor

Fedezd fel a legszebb orchidea fajtákat, amelyek idén karácsonykor is tökéletes ajándékok lehetnek, és örömet szerezhetsz velük minden növénykedvelőnek!

2024-12-05

Vágott vagy földlabdás karácsonyfa? Így válassz a szakértő szerint

Vágott vagy földlabdás karácsonyfa? Segítünk dönteni, hogy idén is tökéletes legyen az ünnepi hangulat – fedezd fel mindkét opció előnyeit és hátrányait!

2024-10-25

Agrárszakértő tanácsai a gyümölcsfa őszi metszéséhez – így vágj bele

A gyümölcsfa őszi metszése segít abban, hogy a fa erős, egészséges legyen. Az agráriumban tevékenykedő kertészeti szakember tanácsai révén garantált a siker.

2024-10-25

Gyümölcsfa ültetése ősszel? Szakértői tanácsok a sikeres ültetéshez

A gyümölcsfa ültetése ősszel is bátran kivitelezhető. Kertészeti szakember tanácsai alapján vesszük végig a gyümölcsfa ületés szakszerű lépéseit ősszel!

2024-11-04

Gyógytea köhögésre: természetes segítség megfázás idején a kertből

Egy gyógytea köhögésre alkalmazva természetes segítséget nyújt megfázás idején, és sok esetben a kertben is megtalálható gyógynövényekből készíthető el.

2024-11-21

Karácsonyi kaktusz szaporítása: így bővítsd a gyűjteményedet

A karácsonyi kaktusz szaporítása remek lehetőség arra, hogy bővítsd növénygyűjteményedet, vagy különleges, saját nevelésű ajándékkal lepd meg szeretteidet.

2024-11-13

Felkopaszodott mikulásvirág elleni tippek! Így előzd meg idén

A felkopaszodott mikulásvirág problémájával sokan találkoznak az ünnepek alatt és után. Mutatunk néhány hasznos tanácsot és tippet az elkerülése érdekében.

2024-09-30

Milyen összetételű szert használjunk az őszi lemosó permetezéshez?

Fedezd fel, mely permetszerekre van szükséged az őszi lemosó permetezéshez! Bemutatjuk, hogy mi, mire való, és hogyan használd őket a hatékony védekezéshez.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

talajtakarás (mulcsozás)

célja a talaj megvédése a túlzott kiszáradástól v. elsodrástól (->defláció, —>... Tovább

szőr

Az emlősök köztakarójának szaruanyagból álló képződménye; összessége a szőrzet. A sz.... Tovább

Tovább a lexikonra
Házi kert kert Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés Növényvédelem