Tudnivalók az epertermesztésről
Az eprek a 3-10 USDA zónák között könnyedén termeszthetők. Mind jól karbantartott ágyásokban, mind üvegekben, mind pedig kosarakban jól érzik magukat. Az eprek esztétikai értéket is képviselnek, különösen ha hagyod, hogy rámásszanak egy-egy kőfalra vagy ha egy járda két szélére ülteted őket. Az eprek gyümölcstermő talajtakaróként is szolgálhatnak.
A megfelelő ültetési hely kiválasztása
A sikeres epertermesztéshez elengedhetetlen, hogy növényeidet nap közben a lehető legtöbb napfény érje. A részleges napfényben nevelt eprek inkább leveleket növesztenek, és kevesebb gyümölcsöt hoznak. Az eprek agyagos, tápanyagokban gazdag talajban érzik jól magukat, 6,0 és 6,3 pH érték között. Ne ültesd őket olyan helyre, ahol korábban burgonyát, paprikát, paradicsomot vagy bármilyen bogyós gyümölcsöt termesztettél, mert az ilyen talajok megfertőzhetik és tönkretehetik az eprek gyökereit.
Eperfajták
Az eperfajta kiválasztásakor válassz olyan változatokat, amelyek a leginkább alkalmazkodnak a területedhez. Személyes vásárláskor (ha nem az interneten rendelsz) keresd a vírusmentes, egészségesnek tűnő növényeket. A legtöbb eper akkor teljesít a legjobban, ha nem ültetik össze más változatokkal. Persze itt is vannak különbségek – az Apollo és a Spring Giant nevet viselő változatok jobban teljesítenek, ha egymás közelébe ültetik őket, mert ez biztosítja számukra az egyszerű beporzást.
Általánosságban érdemes több eperfajtát is ültetni, mert így nagyobb valószínűséggel túlélik majd a kerti körülményeket, és később tudni fogod, hogy mely változatok maradnak meg kertedben, ráadásul ha egy ültetvény elvész, egy másik ágyás attól még tovább fejlődhet. Több fajta ültetésével a gyümölcstermő szezont is kibővítheted, hiszen a különböző változatok más-más időkben érnek meg. A legtöbb fajta kora májustól egészen júniusig terem. Vannak öröktermő változatok is, amelyek május közepétől júniusig egy nagy adag termést hoznak, egy keveset nyáron, majd ősszel egy második nagy adagot.