Az egres metszése – Tudnivalók metszés előtt
A legfontosabb tény az, hogy a metszést nem mulaszthatjuk el, mivel nagyon fontos, és látványosan megtérül, az új idényben sokkal nagyobb, és több termésben lesz részünk! Metszés előtt érdemes tudni, hogy az egres az idősebb ágain hozza a gyümölcsöket, nem pedig az új hajtásokon – ebből adódóan soha ne metsszük vissza a növényt túlzottan, mert különben nem lesz elég termésünk.
Az egres metszése – Mik is azok a termőágak?
Fontos, éppen ezért körültekintő odafigyelést igényel az egres tavaszi metszése. Ugye, azt már tudjuk, hogy az idősebb ágakon jön a sok-sok gyümölcs, de melyek is ezek? Az idősebb részeket arról ismerhetjük fel, hogy fásabbak, igazából egy kurta kis ágrész, ami rüggyel rendelkezik.
Az egres metszése - Mikor kell elvégezni a metszést?
Az időpont nagyon fontos, ezért szántam ennek külön bejegyzést: érdemes február végén-március közepén elvégeznünk ezt a műveletet, legkésőbb március végén keríthetünk sort rá. Amit még érdemes tudni az időponttal kapcsolatban az az, hogy mindenképpen fagymentes napot válasszunk!
Az egres metszése – Mire kell odafigyelni?
Arra kell törekednünk, hogy a levegős elrendezésben sok-sok termőrész legyen az egres bokrunkon. Éppen ezért a metszést mindenképpen a ritkítással kell kezdeni, így a korona megújulhat. A termőrészeket vágjuk vissza kissé, a gyengébb vesszőket pedig rövidre metsszük. Annak érdekében, hogy a bokor sűrű, kompakt megjelenésű legyen, a törzset egyharmad részben kell visszavágni, az ágakat pedig egynegyed részben. Minden olyan ágrészt el kell távolítani, ami a földre hajlana az érő gyümölcsök súlya miatt. Metszés során ügyeljünk arra, hogy a lisztharmattal fertőzött részek el legyenek távolítva teljesen. Egyúttal az elszáradt, elhalt, sérült ágaktól is szabaduljunk meg.
Az egres metszése – Metszés utáni teendők
Ha végeztünk a metszéssel, akkor segítsük a növényt, hogy új erőre kapjon! Dolgozzunk szerves anyagot (érett trágyát, komposztot) a töve körül található földbe ásó segítségével, és már végeztünk is.