Gyerekkorunk egyik legkedveltebb gyümölcse volt, reméljük, hogy még ma is megtalálható sok helyen. Mostani cikkemben azt fogom nektek elmondani, mikor és hogyan kell elvégeznünk az egres metszését, ahhoz, hogy bőtermésünk legyen, tartsatok velem bátran!
Pár szó az egresről
A kertek legkorábbi gyümölcsei közé tartozik, régebben szinte minden kertben ott volt, manapság viszont egyre inkább háttérbe szorul, sajnos nem kap akkora figyelmet, mint amekkorát érdemelne. Az egresnek számtalan neve ismert, ezek közül a brüszke, a büszke, a piszke, a püszke, vagy éppen a köszméte terjedt el az emberek között. Az igénytelen gyümölcsfajok közé tartozik, még a keményebb téli fagyokat is jól viseli.
Azt fontos tudni róla, hogy a nagyobb meleget, tűző napot nem szereti, ilyen körülmények között hamar ledobja a leveleit, és még a rajta lévő gyümölcsök is megperzselődhetnek. Régebben minden növénynek meg volt a maga helye, nem volt ez másképp az egressel sem – mivel nem különösebben fényigényes, így gyümölcsfák közé ültették, így nem vett el a kerttől nagy területet.
Mint említettem, nagyon korán fakad, és korán hozza termését, ezért semmiképpen ne tavasszal telepítsük. Erre a legjobb időszak lombjának hullajtása után, ősszel van – és itt jegyezném meg, hogy bokorként, vagy fácskaként nevelve nagyjából egy-másfél négyzetmétert kell biztosítanunk a számára.
Az egres igényei, gondozása, nevelése
Gondozás során ügyeljünk a gyommentesítésre, és arra, hogy eközben még véletlenül se sértsük meg a növény törzsét, mert a növényen farontó gombák telepedhetnek meg, melyek a növény teljes pusztulását okozhatják! Trágyázásra nem igazán igényes az egres, de a gondoskodást szereti, meghálálja. Amire érzékeny: káliumhiány (levélszél száradásával jelzi), klór (semmiképp ne használjuk).
Az egrest rendszeresen érdemes permetezni lisztharmat elleni szerrel, más kártevő csak ritkán jelenik meg rajta – tetvek még esetleg, ellenük bármelyik kontakt hatású rovarölő készítmény hatásos. Már megint jól elkanyarodtam cikkem valódi témájától, ezért elnézést kérek, szeretem kicsit bemutatni az adott növényt, és ezt nem lehet megtenni két mondatban. Na, de most már térjünk rá az egres tavaszi metszésére, hiszen ti is ezért vagytok itt, a következő oldalon folytatom, lapozzatok egyet!