Az ecetfa gondozása, az ecetfa nevelése, az ecetfa metszése

Az egész évben mutatós dísz - Az ecetfa gondozása, nevelése

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
hirdetes
Az ecetfa gondozása, nevelése

Az ecetfa felhasználása

Terméséből régebben készítettek limonádészerű italt az indián törzsek, de nem az általunk ismert ecetfából, hanem a vele rokonfajban álló cserző szumákból (Rhus coriaria) – ez a faj nem él meg nálunk. Nem ajánljuk senkinek a kísérletezést, főleg azért nem, mert allergiás reakciót válthat ki a növény termése, levele! 

Fájának nincs gazdasági jelentősége, viszont tanninforrásként, bőr cserzésére szokták alkalmazni. A magas tannintartalom viszont a gyökér kérgében és a levélkékben van – ősszel, levélhullás előtt akár 27-30 százaléka is lehet tannin a levelek szárazanyagtartalmának. Európában és Magyarországon is díszfaként ültetik a kertekben, nem véletlenül, ugyanis nagyon mutatós, és nevelése nem igényel óriási szakértelmet. Na, de nézzük is, mit kell tennünk, ha ecetfát szeretnénk látni a kertünkben! 

hirdetes

Az ecetfa gondozása

Az ecetfában az a legjobb, hogy nagyon ellenálló növény, még a városi körülményeket is briliánsan tűri, jól érzi magát gyenge minőségű, szennyezett levegőben, és szárazságban is. Egy dolog fontos számára nagyon, ez pedig nem más, mint a fény, ezért mindenképpen világos, napfényes helyet keressünk számára. Lehet ültetni félárnyékba is, de akkor számoljunk azzal, hogy ősszel nem lesznek olyan szép narancssárgák, pirosak a levelei. 

Talajigénye nem túl magas, az egyetlen, amire oda kell figyelni, hogy jó vízáteresztő képességű legyen az ültetőközeg – ha a talajunk agyagos, vagy túlságosan kötött, akkor ültetés előtt érdemes lazítani a közeget egy kis homokkal vagy trágyával. Öntözésre fiatalkorban kell ügyelni, ekkor célszerű rendszeresen locsolni, később már csak a kifejezetten meleg, aszályos hetekben kell öntöznünk. 

Az ecetfa metszése

Nem kell kétségbeesni a metszést illetően sem, mivel csak a fa jellegzetes koronaformájának megtartását kell segítenünk az ollóval. Vágjuk tehát vissza a hosszú, egyenes vízhajtásokat, ha pedig újra hajtanak, ismételjük meg! Ez a feladat nagyjából két perc, de hasznos, mivel így folyamatosan dekoratív, és figyelemfelkető lesz az ecetfánk. 

Forrás: Fotó: Schutterstock

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-11-27

Hidegágy készítése egyszerűen: kezdjük el hamarabb a palántanevelést

A hidegágy kiváló megoldás arra, hogy már kora tavasszal, akár hetekkel a szabadföldi vetés előtt elkezdjük a növények nevelését. Ismerd meg a lépéseket!

2024-11-23

A földlabdás fenyőfa és kreatív, környezetbarát karácsonyfa megoldások

A földlabdás fenyőfa gyönyörű és ünnepi dísze lehet otthonodnak. Ismerj meg környezetbarát, fenntartható karácsonyfa ötleteket is, mint az alternatív fenyő.

2024-11-13

Felkopaszodott mikulásvirág elleni tippek! Így előzd meg idén

A felkopaszodott mikulásvirág problémájával sokan találkoznak az ünnepek alatt és után. Mutatunk néhány hasznos tanácsot és tippet az elkerülése érdekében.

2024-10-25

Gyümölcsfa ültetése ősszel? Szakértői tanácsok a sikeres ültetéshez

A gyümölcsfa ültetése ősszel is bátran kivitelezhető. Kertészeti szakember tanácsai alapján vesszük végig a gyümölcsfa ületés szakszerű lépéseit ősszel!

2024-10-25

Agrárszakértő tanácsai a gyümölcsfa őszi metszéséhez – így vágj bele

A gyümölcsfa őszi metszése segít abban, hogy a fa erős, egészséges legyen. Az agráriumban tevékenykedő kertészeti szakember tanácsai révén garantált a siker.

2024-10-21

Ne hagyd kezeletlenül a rozsdagomba fertőzést: tavasszal kiújulhat

A rozsdagomba gyakori kórokozó, amely narancssárga vagy fekete foltokat okozva károsíthatja a növényeket. Ne hagyd kezeletlenül, mert tavasszal kiújulhat.

2024-09-30

Milyen összetételű szert használjunk az őszi lemosó permetezéshez?

Fedezd fel, mely permetszerekre van szükséged az őszi lemosó permetezéshez! Bemutatjuk, hogy mi, mire való, és hogyan használd őket a hatékony védekezéshez.

2024-09-06

A kert csodaszere: a bio neem olaj természetesen véd a kártevők ellen

A neem olaj a kertészkedés titkos fegyvere: természetes, környezetbarát és könyörtelen a kártevőkkel, miközben megóvja a növényeidet és a hasznos rovarokat.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

talajkonzisztencia

különböző nedvességtartalomnál tapasztalható fiz. állapotváltozás. Vizsgálatakor 100 g... Tovább

edafontrágya

nagy szervesanyag-tartalmú keveréktrágya; fő sajátossága, hogy nagy számban tartalmaz... Tovább

Tovább a lexikonra
Házi kert kert Növénytermesztés Növényvédelem