Az ecetfa gondozása, az ecetfa nevelése, az ecetfa metszése

Az egész évben mutatós dísz - Az ecetfa gondozása, nevelése

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
Push értesítések

ÉRTESÜLJ ELSŐKÉNT,

IRATKOZZ FEL ÉRTESÍTÉSEINKRE

Az ecetfa gondozása, nevelése

Az ecetfa felhasználása

Terméséből régebben készítettek limonádészerű italt az indián törzsek, de nem az általunk ismert ecetfából, hanem a vele rokonfajban álló cserző szumákból (Rhus coriaria) – ez a faj nem él meg nálunk. Nem ajánljuk senkinek a kísérletezést, főleg azért nem, mert allergiás reakciót válthat ki a növény termése, levele! 

Fájának nincs gazdasági jelentősége, viszont tanninforrásként, bőr cserzésére szokták alkalmazni. A magas tannintartalom viszont a gyökér kérgében és a levélkékben van – ősszel, levélhullás előtt akár 27-30 százaléka is lehet tannin a levelek szárazanyagtartalmának. Európában és Magyarországon is díszfaként ültetik a kertekben, nem véletlenül, ugyanis nagyon mutatós, és nevelése nem igényel óriási szakértelmet. Na, de nézzük is, mit kell tennünk, ha ecetfát szeretnénk látni a kertünkben! 

Az ecetfa gondozása

Az ecetfában az a legjobb, hogy nagyon ellenálló növény, még a városi körülményeket is briliánsan tűri, jól érzi magát gyenge minőségű, szennyezett levegőben, és szárazságban is. Egy dolog fontos számára nagyon, ez pedig nem más, mint a fény, ezért mindenképpen világos, napfényes helyet keressünk számára. Lehet ültetni félárnyékba is, de akkor számoljunk azzal, hogy ősszel nem lesznek olyan szép narancssárgák, pirosak a levelei. 

Talajigénye nem túl magas, az egyetlen, amire oda kell figyelni, hogy jó vízáteresztő képességű legyen az ültetőközeg – ha a talajunk agyagos, vagy túlságosan kötött, akkor ültetés előtt érdemes lazítani a közeget egy kis homokkal vagy trágyával. Öntözésre fiatalkorban kell ügyelni, ekkor célszerű rendszeresen locsolni, később már csak a kifejezetten meleg, aszályos hetekben kell öntöznünk. 

Az ecetfa metszése

Nem kell kétségbeesni a metszést illetően sem, mivel csak a fa jellegzetes koronaformájának megtartását kell segítenünk az ollóval. Vágjuk tehát vissza a hosszú, egyenes vízhajtásokat, ha pedig újra hajtanak, ismételjük meg! Ez a feladat nagyjából két perc, de hasznos, mivel így folyamatosan dekoratív, és figyelemfelkető lesz az ecetfánk. 

Forrás: Fotó: Schutterstock

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-09-06

Túl sok cukkini termett a kertedben? - Készíts házi lisztet cukkiniből!

Túl sok cukkini termett a kertedben idén? Készíts belőlük egészséges lisztet! Egyszerű lépésekkel bemutatjuk, hogyan hozd ki a legtöbbet a termésből.

2024-09-02

A spenót többhullámos betakarítása - így lesz folyamatos a szüret

A spenót többhullámos betakarítása révén hosszabb időn keresztül, szakaszosan szüretelhetünk friss spenótot, biztosítva ezzel a maximális terméshozamot.

2024-09-06

5 ok, amiért NE irtsd ki a szürke madársóskát

A szürke madársóska nem csupán egy gyom! Fedezd fel, miért érdemes megtartani a kertben: méhek kedvence, fogyasztható, tyúkoknak tápláló és még sok más!

2024-09-06

Ezért szedd fel a burgonyát a kertből a nagy esőzések előtt

Tudd meg, miért fontos a burgonyát időben felszedni a nagy esőzések előtt! Védd meg a termést a rothadástól és a gombás betegségektől a megfelelő időzítéssel.

2024-09-06

A kert csodaszere: a bio neem olaj természetesen véd a kártevők ellen

A neem olaj a kertészkedés titkos fegyvere: természetes, környezetbarát és könyörtelen a kártevőkkel, miközben megóvja a növényeidet és a hasznos rovarokat.

2024-08-18

Ne költs többet répa magra! Fedezd fel a kétéves növények előnyeit

Bemutatjuk hogyan használhatod ki a répa és más kétéves növények rejtett előnyeit, hogy ne kelljen minden évben új magokra költened.Próbáld ki ezt a módszert!

2024-09-03

Itt az almamoly következő generációja - küzdjünk most bio módszerekkel

Itt az almamoly kártevő következő generációja, így érdemes bio megoldásokkal védekezzünk a kártevő ellen, megőrizve az alma egészségét, a termés minőségét.

2024-08-26

Összeszedtük mindent: A paradicsom betegségei elleni bio védekezésről

A paradicsom betegségei elleni bio védekezés elősegíti a vegyszermentes, egészséges termést, miközben megóvja a kerted természetes egyensúlyát és vitalitását.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

333/2006. (XII. 23.) Korm. rendelet

a Mezõgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatalról szóló 81/2003. (VI. 7.) Korm. rendelet... Tovább

bárányszaporulat

az újszülött bárányok száma, amit ált. 1 v. 100 anyára vetítve adnak meg. A vadjuh, ill. az... Tovább

Tovább a lexikonra
Házi kert kert Növénytermesztés Növényvédelem