Egész évben csodálatosan szép, feldobja kertünket, sokan viszont félnek tőle, ennek az az oka, hogy összekeverik a kiirthatatlan bálványfával. Mostani cikkemben elmondom, miért van ott a helye mindenkinek a kertjében a csodálatos ecetfának, tartsatok velem és kiderül az is, hogyan különböztethetitek meg a bálványfától!
Az ecetfa nem bálványfa
Úgy gondolom, hogy ezzel érdemes kezdeni cikkemet, ugyanis rengetegen keverik össze ezt a két növényt! Nagy különbség, hogy a bálványfa megnőhet 25-26 méter magasra is, míg az ecetfa maximálisan a 9-10 métert éri el, átlagosan viszont csak 3-4 méteresre nő meg. Az ecetfa levelei ránézésre is sokkal kisebbek, mint a bálványfának, ráadásul utóbbinak kellemetlen szagúak mind a levelei, mind a virágai.
A legnagyobb különbség mégis az a két növény között, hogy az ecetfa mesés dísze lehet kertünknek egész évben, a bálványfa viszont rengeteg gondot okozhat, legfőképpen azért, mert ha nem figyelünk oda, elterjed, és a kiirtása egyáltalán nem egyszerű feladat. Mostani cikkemben az ecetfával foglalkozok, de a későbbiekben tervben van egy másik cikk, ami a bályányfáról szól, ha elkészül, akkor belinkelem nektek ide!
Az ecetfa jellemzői
Az ecetfa (Rhus thypina, ecetszömörce, torzsás szömörce) a szappanfavirágúak rendjébe, a szömörcefélék családjába tartozó Rhus növénynemzetség tagja. Észak-Amerikában őshonos, Európába véletlen folytán került be. Kisméretű, lombhullató, többtörzsű fa vagy sátoros ágrendszerű cserje, átlagosan 3-5 méteresre nő meg, de ideális körülmények között elérheti a 10 métert is.
Törzsének maximális átmérője 40 centiméter, gyökérzete a talaj felszíne alatt haladva nagy felületet hálóz be, könnyen terjed gyökérsarjainak köszönhetően. Levelei összetettek, lándzsás vagy keskeny, durván fogazott levélkékből állnak, melyek 6-11 centiméter hosszúak és nagyjából 5-6 centiméter szélesek. Egész évben díszít: ősszel narancssárgára, tűzpirosra színeződnek a levelei, vastag hajtásai pedig sötétbarnák, rozsdabarnák, szőrrel sűrűn borítottak – de vigyázni kell velük, mert allergiás tüneteket okozhat az érintésük!
Virágai kora nyáron nyílnak, a szirmok fehéresek vagy sárgászöldek. Az ágvégeken a kb. harmadával hosszabb porzós virágok lazább, a termősök tömött, szőrös, dekoratívabb bugavirágzatot alkotnak. A kúpos bugák 15-20 centiméter hosszúak, és 4-7 centiméter szélesek az alapjuknál. Nyár közepére fejlődnek ki sötétvörös, szőrös terméscsomói, amik egészen a tél végéig díszítenek. Most pedig nézzük, mit kell tudnunk az ecetfa gondozásáról, a következő oldalon ezt fogom elmondani nektek!
Forrás: Fotó: Schutterstock