A biokertészetben az ecet természetes gyomirtóként funkcionálhat. Az ecetsav adja az ecet erejét, amely segít megölni a gyomokat a kertben.
Az ecet minél magasabb százalékban tartalmaz ecetsavat, annál hatásosabb lesz a gyomokkal szemben. Még a konyhában inkább az 5-10%-os ecetet érdemes használni, a gyomirtásra magasabb ecetsavtartalmú terméket válasszuk.
Fontos, hogy ha 20% vagy magasabb ecetsav tartalmú ecetet használunk, legyünk körültekintőek. Figyeljünk oda, hogy az ecet ne érintkezzen a bőrrel, így használjunk kesztyűt alkalmazása során.
Mikor használjuk az ecetet gyomirtóként?
A természetes gyomirtás során fontos, hogy megismerjük gyomnövényeinket. Mielőtt ecetet használnánk, tanulmányozzuk milyen gyomnövények jelentek meg a kertben.
Például fontos, hogy az egynyári gyomokat még a vetőmagok ültetése előtt kiirtsuk, hiszen így megakadályozhatjuk, hogy újabb generáció jelenjen meg. A gyomnövénytől függően általában tavasszal vagy nyáron fontos a gyomirtást elvégezni. Ha időben elkapjuk őket, gyakran elegendő egyetlen ecetes kezelés a gyomprobléma megoldásához.
Az évelő gyomokat azonban nem olyan könnyű legyőzni. Vegyünk például a pitypangot. A pitypang virágát nem elég letépni, hiszen a növény a gyökerekkel tovább képes terjedni. Ilyenkor érdemes az ecetet használni a növekedési időszak során. Az ecet tökéletes gyomirtószerként alkalmazható, hiszen minden egyes alkalmazáskor a növény gyengülni fog. 3-4 használat után pedig a növény már teljesen elpusztul.
Hogyan kell használni az ecetet gyomirtóként?
Ha a kertben gyomokkal küzdünk, akkor ügyeljünk arra, hogy az ecetet közvetlenül a gyomnövényen alkalmazzuk, és lehetőleg ne érintkezzen egyik ültetett növénnyel sem. Az a tény, hogy az ecet természetes termék, nem jelenti azt, hogy nem is káros. Az ecet nem szelektív, azaz bármilyen növény képest megölni, nem csak a gyomokat.
A fű és más növények károsodásának elkerülése érdekében vegyünk fontolóra az ecet ecsettel közvetlenül a gyomra való felfestését. Ha úgy döntünk, hogy permetezőgéppel használjuk, addig ne húzzuk meg a kioldógombot, amíg közvetlenül a célzott gyom közelébe nem kerül.
Az ecet használata előtt fontos, hogy olyan időszakot válasszunk, amikor az előrejelzések szerint több napig napsütés várható. Ebben az időszakban permetezzük vagy ecseteljük le a gyomot. Két okból is rendkívül fontos, hogy több napig napsütés legyen: először is, azért, mert az eső képes lemosni az ecetet a növényről, így pedig nem lesz hatékony a gyomirtás.
A herbicid hatékonyságának javításának egyik módja egy felületaktív anyag keverése. Maga a felületaktív anyag nem pusztítja el a gyomot. Ehelyett segíti a gyomirtó szert. A gyomirtó szernek a kívánt hatás eléréséhez elég hosszú ideig tartania kell a kapcsolatot a növényzettel ahhoz, hogy behatoljon. Ezt könnyű mondani, azonban a gyom lombozatát gyakran viaszos bevonat védi, amely visszatarthatja a behatolási kísérleteket. A felületaktív anyag szerepe ellensúlyozni ezt a védelmet, ezáltal lehetővé téve a penetrációt.
Az ecet használatának hátrányai
Mivel nem szelektív, az ecet nem különösebben hatékony módszer a gyomok legyőzésére a gyep területeken. Jobb az ecet használata olyan területeken, ahol a gyepfű és más tereprendező növények nincsenek útban, például teraszokon vagy járdák mellett, ahol a gyomok átnyúlnak a repedésekbe.
Ezenkívül valószínűleg újra kell használnod az ecetet, hogy a munka valóban hasznos legyen. Ez különösen igaz az évelő gyomok esetén. Az ecet hatékonyabb lesz a fiatalabb és az egynyári gyomok esetében.