Rendszeres vízpermetezés és öntözés dugványozás idején
A dugványokat nem szabad hagyni elhervadni. Rendszeresen fújkáld a közeg felső rétegét vízpermettel, szükség szerint pedig öntözd meg rendesen (ügyelve a túlöntözésre). A cserép/csíráztató tálca betakarásával (például valamilyen műanyaggal) biztosíthatod számukra azokat a meleg, párás körülményeket, amikre szükségük van. A legtöbb dugvány vízben is gyökereztethető, azonban az így formálódott gyökerek nagyon érzékenyek, ezért nagyon óvatosan kell bánni velük átültetéskor.
Dugványozás és a hőmérséklet
A csíráztatót/cserepet külön erre a célra készített melegítő felületre is helyezheted, mert az alulról érkező meleg serkenti a gyökeresedést.
Gyökereztető hormonok dugványozáshoz
A speciális hormonok segíthetnek a gyökeresedésben, de csak néhány, nehezen gyökereztethető növény igényli őket. A közegbe semmilyen trágya ne kerüljön, ha hormonokat használsz benne.
Milyen növényeket érdemes dugványozással szaporítani? Az alábbi növényekkel remek eredményeket érhetsz el dugványozással!
Gyors magyarázat
- Csúcsdugvány: Általában 15-20 centis dugvány egy növekvő szár csúcsától visszafelé mérve, általában közvetlenül egy csomó előtt elvágva. A legtöbb gyógynövény dugványait így kell begyűjteni.
- Gyökérdugvány: Néhány növényt gyökérdugvánnyal érdemes szaporítani. Ehhez a nyugalmi időszak alatt kell felásni a gyökereket (persze vigyázva a szülőnövényre) majd azokat több részbe szétválasztani.
- Szárdugvány: Sok vesszőnövesztő növény szaporítható hosszú száraik középső részével. A 10-15 centi hosszú, néhány csomót tartalmazó középrészek képesek kigyökerezni, és tovább nőni az oldalsó hajtásokból.
A következő oldalon részletesen mutatom be azokat a növényeket, amelyek alkalmasak dugványozásra.