A dracéna gondozása
Mint azt elmondtam már az előző oldalon is, a dracéna gondozásához nem szükséges kertésznek lenni, ugyanis nem igényel hatalmas szaktudást a tartása. Azonban van néhány dolog, amit, ha betartunk, a növényünk nagyon hálás lesz, nézzük, mik ezek! A dracéna fényigényes, ezért keressünk számára egy kellően világos helyet a lakásban.
Arra viszont figyeljünk, hogy közvetlen napfény ne érje egész álló nap – a függöny által létrejött szűrt fény már tökéletes neki, de helyezhetjük félárnyékba is. A csíkos levelű változatokat kimondottan érdemes világos helyre tennünk, mert a tapasztalat azt mutatja, hogy a levelek sötétben visszazöldülnek, vagyis elveszíti a csíkjait. Tavasszal, és nyáron akár ki is vihetjük a szabadba, de figyeljünk arra, hogy közvetlen napsugárzás ne érje a leveleket.
A dracéna igényei – Hőmérséklet és víz
A dracéna ebből a szempontból tökéletes szobanövény, mivel szuperül érzi magát a 19-24 Celsius fokos lakásban – de ha hidegebb, vagy melegebb van, az sem okoz gondot számára, ebből a szempontból eléggé igénytelen. Ami az öntözést illeti, arra kell odafigyelnünk, hogy a földje ne száradjon ki, és ne álljon alatta a víz. Sok víz hatására le fognak hullani a levelei, legrosszabb esetben a növény is elpusztulhat. Általánosságban elmondhatjuk, hogy nagyjából hetente egyszer érdemes öntözni, télen viszont ritkábban, mivel ilyenkor kevesebb vizet párologtat. Tél kivételével havonta egyszer tápoldatos vízzel öntözzük, a tél folyamán elég kéthavonta. Arra még ügyeljünk, hogy a dracéna nem kedveli a száraz levegőt, ezért érdemes vízpermettel párásítani körülötte.
A dracéna átültetése
Nem kell átültetnünk minden évben, mi ezt általában csak 3-4 évente tesszük meg, de van egy olyan dracénánk is, ami már meg van 6 éve, és még egyszer sem került átültetésre. Akkor érdemes elvégezni a műveletet, ha a gyökerek kibújnak a cserép alján található lyukakon, ekkor keressünk egy nagyobb méretű cserepet és ültessük át B-típusú virágföldbe.
A dracéna növényvédelme
Ha túl kevés fényt és/vagy túl hűvös levegőt kap, akkor a dracéna levelei elkezdenek megfakulni, a csúcsai pedig elszáradni. Ha ezt tapasztaljuk, akkor tegyük a növényt melegebb és világosabb helyre. Nagyon ritkán találkozhatunk levélfoltosodással is, ezt baktériumok okozzák, szobanövényekre kapható növényvédőszerrel védekezhetünk ezellen – de csak és kizárólag tavasszal vagy nyáron, és vigyük ki a szabadba a növényt pár napra!
A dracéna szaporítása
Legkönnyebben hajtásdugványról szaporíthatjuk – vágjuk darabokra a felkopaszodott törzset, és ültessük ezeket földbe, majd tartsuk folyamatosan nedvesen a földet. Remélem, hogy mindent sikerült megtudnotok a dracénáról, én sok sikert kívánok nektek ehhez a mesés, és különleges növényhez!