A dracéna nevelése, a dracéna gondozása, bemutatása

A dracéna bemutatása, gondozása, növényvédelme

Szélesi Ferenc - Főkertész, ZH
hirdetes

Lassan elmúlnak a melegebb napok, ezért jellemzően több szobanövényt mutatunk be nektek ilyenkor, mivel a hidegebb időben sem hagyjuk abba a kertészkedést, csak éppenséggel beszorulunk a szoba melegébe. Mostani cikkemben egy közkedvelt és mutatós növényt mutatok be nektek, ami nem más, mint a sárkányfa, vagy közismertebb nevén a dracéna! 

Minden, ami dracéna

A dracéna fajok

A dracéna (Dracaena), vagy másnéven sárkányfa, sárkányvérfa a spárgavirágúak rendjébe, a spárgafélék családjának Nolinoideae alcsaládjába tartozó növénynemzetség. Neve az ógörög nőstény sárkány szóból származik – ezt egyes fajainak felsértett törzséből kifolyó, megszáradva vörös színű gyantáról kapta. Korábban az agávéfélék családjába, illetve saját családba, a Dracaenaceae-be sorolták.

Összesen nagyjából negyven fafaj tartozik ide, leginkább óvilági trópusi cserjék, amiket dísznövényként tartanak. Egyik legismertebb faja a szokotrai sárkányfa, ami az Afrika keleti csúcsánák található Szokotra szigeten él. Másik ismert faja a kanári sárkányfa, ami (talán kitaláltátok) a Kanári-szigeteken él. Alkatuk szerint két csoportot különböztethetünk meg, az egyik csoportba a nagyobb, faméretű fajok tartoznak, melyek vaskos törzzsel, merev, széles alapú levelekkel rendelkeznek – ezek leginkább a félsivatagos területen élnek.

hirdetes

A másik csoportba a kisebb, cserjeméretű fajok tartoznak, melyek karcsú szárral, hajlékony szalag formájú levelekkel rendelkeznek – ezek leginkább az esőerdők aljnövényzetében nőnek, gyakran szobanövényként tartják őket. A továbbiakban az utóbbiakról fogok beszélni nektek, mivel ezeket a fajokat kedveljük és tartjuk a legtöbben! 

Magyarországi dracénák

Magyarországon ugyebár szobanövényként vannak jelen a dracénák, ez nem meglepő, hiszen impozáns megjelenésükkel minden egyes lakásban találhatunk méltó helyet a számukra, gondozásuk pedig nem igényel óriási szaktudást – persze azért van egy-két dolog, amire oda kell figyelni, de erről majd később. Hazánkban leggyakrabban a sávos-, a tarka-, és a fehérszélű dracénával találkozhatunk.

A dracénák jótékony hatásai

Kevesen tudják, de a dracénák nemcsak szépek, hanem hasznosak is! Kutatók bizonyították be, hogy a dracénák javítják a lakás levegőjének minőségét – csökkentik annak szén-dioxid szintjét. Azonban ez még nem minden, ugyanis a dracénák képesek kiszűrni a káros anyagokat (benzol, formaldehid, xycol és triklór-etilén) a levegőből. Szóval megéri dracénát tartani otthonunkban, most pedig nézzük, mit kell tudni a gondozásáról, a következő oldalon ezt fogom elmondani nektek! 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-11-13

Felkopaszodott mikulásvirág elleni tippek! Így előzd meg idén

A felkopaszodott mikulásvirág problémájával sokan találkoznak az ünnepek alatt és után. Mutatunk néhány hasznos tanácsot és tippet az elkerülése érdekében.

2024-10-25

Gyümölcsfa ültetése ősszel? Szakértői tanácsok a sikeres ültetéshez

A gyümölcsfa ültetése ősszel is bátran kivitelezhető. Kertészeti szakember tanácsai alapján vesszük végig a gyümölcsfa ületés szakszerű lépéseit ősszel!

2024-10-21

Ne hagyd kezeletlenül a rozsdagomba fertőzést: tavasszal kiújulhat

A rozsdagomba gyakori kórokozó, amely narancssárga vagy fekete foltokat okozva károsíthatja a növényeket. Ne hagyd kezeletlenül, mert tavasszal kiújulhat.

2024-09-30

Milyen összetételű szert használjunk az őszi lemosó permetezéshez?

Fedezd fel, mely permetszerekre van szükséged az őszi lemosó permetezéshez! Bemutatjuk, hogy mi, mire való, és hogyan használd őket a hatékony védekezéshez.

2024-09-06

5 ok, amiért NE irtsd ki a szürke madársóskát

A szürke madársóska nem csupán egy gyom! Fedezd fel, miért érdemes megtartani a kertben: méhek kedvence, fogyasztható, tyúkoknak tápláló és még sok más!

2024-09-06

A kert csodaszere: a bio neem olaj természetesen véd a kártevők ellen

A neem olaj a kertészkedés titkos fegyvere: természetes, környezetbarát és könyörtelen a kártevőkkel, miközben megóvja a növényeidet és a hasznos rovarokat.

2024-10-25

Agrárszakértő tanácsai a gyümölcsfa őszi metszéséhez – így vágj bele

A gyümölcsfa őszi metszése segít abban, hogy a fa erős, egészséges legyen. Az agráriumban tevékenykedő kertészeti szakember tanácsai révén garantált a siker.

2024-11-04

Gyógytea köhögésre: természetes segítség megfázás idején a kertből

Egy gyógytea köhögésre alkalmazva természetes segítséget nyújt megfázás idején, és sok esetben a kertben is megtalálható gyógynövényekből készíthető el.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

Jupiter

Burgonya Cél: chips célfajta Leírás:A növény magas, átmeneti típust képez a szár- és... Tovább

teljes önköltség

A termék egységére jutó összes költség.A szűkített önköltség megnövelve a gazd. ált.... Tovább

Tovább a lexikonra
Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés Növényvédelem