Lassan elmúlnak a melegebb napok, ezért jellemzően több szobanövényt mutatunk be nektek ilyenkor, mivel a hidegebb időben sem hagyjuk abba a kertészkedést, csak éppenséggel beszorulunk a szoba melegébe. Mostani cikkemben egy közkedvelt és mutatós növényt mutatok be nektek, ami nem más, mint a sárkányfa, vagy közismertebb nevén a dracéna!
A dracéna fajok
A dracéna (Dracaena), vagy másnéven sárkányfa, sárkányvérfa a spárgavirágúak rendjébe, a spárgafélék családjának Nolinoideae alcsaládjába tartozó növénynemzetség. Neve az ógörög nőstény sárkány szóból származik – ezt egyes fajainak felsértett törzséből kifolyó, megszáradva vörös színű gyantáról kapta. Korábban az agávéfélék családjába, illetve saját családba, a Dracaenaceae-be sorolták.
Összesen nagyjából negyven fafaj tartozik ide, leginkább óvilági trópusi cserjék, amiket dísznövényként tartanak. Egyik legismertebb faja a szokotrai sárkányfa, ami az Afrika keleti csúcsánák található Szokotra szigeten él. Másik ismert faja a kanári sárkányfa, ami (talán kitaláltátok) a Kanári-szigeteken él. Alkatuk szerint két csoportot különböztethetünk meg, az egyik csoportba a nagyobb, faméretű fajok tartoznak, melyek vaskos törzzsel, merev, széles alapú levelekkel rendelkeznek – ezek leginkább a félsivatagos területen élnek.
A másik csoportba a kisebb, cserjeméretű fajok tartoznak, melyek karcsú szárral, hajlékony szalag formájú levelekkel rendelkeznek – ezek leginkább az esőerdők aljnövényzetében nőnek, gyakran szobanövényként tartják őket. A továbbiakban az utóbbiakról fogok beszélni nektek, mivel ezeket a fajokat kedveljük és tartjuk a legtöbben!
Magyarországi dracénák
Magyarországon ugyebár szobanövényként vannak jelen a dracénák, ez nem meglepő, hiszen impozáns megjelenésükkel minden egyes lakásban találhatunk méltó helyet a számukra, gondozásuk pedig nem igényel óriási szaktudást – persze azért van egy-két dolog, amire oda kell figyelni, de erről majd később. Hazánkban leggyakrabban a sávos-, a tarka-, és a fehérszélű dracénával találkozhatunk.
A dracénák jótékony hatásai
Kevesen tudják, de a dracénák nemcsak szépek, hanem hasznosak is! Kutatók bizonyították be, hogy a dracénák javítják a lakás levegőjének minőségét – csökkentik annak szén-dioxid szintjét. Azonban ez még nem minden, ugyanis a dracénák képesek kiszűrni a káros anyagokat (benzol, formaldehid, xycol és triklór-etilén) a levegőből. Szóval megéri dracénát tartani otthonunkban, most pedig nézzük, mit kell tudni a gondozásáról, a következő oldalon ezt fogom elmondani nektek!