A diók tárolása
Meddig tárolhatók a száraz diók?
Miután sikerül teljesen kiszárítanod dióidat, valahova el is kell raknod őket. A legegyszerűbb módszer a héjukban tárolni a terméseket, ami persze helyigényes, de nem is kell vele sokat vesződni. Azonban nem szabad csak úgy bármilyen zsákba önteni és behajítani őket a spájzba, amíg szükséged nem lesz rájuk. Ne használj továbbá műanyag zacskókat sem, helyettük inkább tárold dióidat lazán szőtt szövetzsákban.
A pamut, a kender és a vászon mind ideálisak erre, és még újra is használhatod őket a diószezon után. Fontos továbbá, hogy dióid száraz, hűvös helyre kerüljenek. A megfelelő körülmények között tárolt, kiszárított diók akár 3 évig is felhasználhatók maradnak a héjukban. Kemény héjuk remekül védi őket a nedvességtől és a penésztől, de érdemes persze figyelni rá, hogy erre ne is legyen szükség.
A dióbelek tárolása
Ha túl korán hámozod ki dióbeleket a héjukból, akkor sokkal hamarabb megromlanak majd, mint a héjukban tároltak. Éppen ezért érdemes csak akkor meghámozni őket, és csak annyit, amikor és amennyire épp szükséged van. A levegő páratartalma és a magasabb hőmérsékletek mind megrövidítik a hámozott dióbelek szavatosságát. Ha azonban mégis így szeretnéd tárolni dióbeleidet, akkor hűtőre vagy fagyasztóra lesz szükséged.
A hámozott dióbelek 6 hónapig maradnak felhasználhatók hűtőben, illetve egy évig fagyasztóban. A héjukban tárolt dióbelek hűtés és fagyasztás nélkül 3 évig őrzik meg minőségüket (hosszútávon messze ez a legjobb megoldás). A dióbeleket továbbá légmentesen zárható tárolóban kell tartanod, mert könnyedén felveszik a körülöttük terjengő szagokat, ami az ízükben is megérződik majd.
A diók felhasználása
Ha szeretnéd kényelmesen felhasználni begyűjtött, kiszárított dióidat, akkor mindenképpen érdemes lesz befektetned egy jó minőségű diótörőbe. Különösen a gomba kialakítású diótörők között ajánlott szétnézni, ezek ugyanis biztonságban tartják az ember ujjait, nem erőltetik meg a kezeket, remek díszek, és még a gyerekek is használhatják őket (persze egy bizonyos kor alatt csak szülői felügyelettel).
A dióbeleket természetesen ezerféleképpen felhasználhatod a konyhában. Hozzáadhatod őket joghurtokhoz, beledarálhatod őket szószokba, süthetsz velük húsokat, készíthetsz velük házi diákcsemegét, és így tovább – órákig lehetne sorolni. Ha van elég helyed hozzá, akkor még egy prést is beszerezhetsz, amivel friss dióolajat nyomhatsz magadnak.