Biztosan sokan néznek most furcsán, és mondják, hogy dinnyefa nem is létezik, pedig a hír igaz, dinnyefa van, és a te kertedben is teremhet! Mostani cikkemben erről a növényről fogok beszélni, többek között elmondom, mi szükséges a termesztéséhez, neveléséhez, de azt is megtudhatod, hogy miért olyan hasznos ez a növény!
A dinnyefát ti is ismeritek, ebben biztos vagyok, csak éppen a másik nevén, ami nem más, mint papaya (Carica papaya). Termesztése nagyon könnyű, de csak akkor, ha már tudjuk, hogy mit kell tenni! Előnye, hogy gyorsan hoz termést, ráadásul egész évben szüretelhető a gyümölcse, mely éretten és zölden is felhasználható, és még szép is!
Röviden a papajáról
A papaja a Karib-szigetek őshonos növénye, de ma már szinte mindenhol találkozhatunk vele, elterjedését nagy részben köszönhetjük a spanyol, illetve a portugál gyarmatosítóknak. A papaja a dinnyefafélék családjába tartozik, otthon, a kertünkben is nevelhetjük sikeresen ezt a 8-10 méter magasra növő, pálmakinézetű növényt, amely egyetlen, ritkán elágazó szárán viseli a levélkoronáját. Nem kell megijedni attól, hogy az alsó levelei lehullnak, ez egy természetes folyamat, a levélalap nyoma így teszi nagyon különleges mintázatúvá a törzset, ami puhafájú, belül üreges.
Hosszúnyelű levelei mélyen szeldeltek, a rövid kocsányon ülő női virágok a törzsön fejlődnek füzérben, vagy egyedül, a hosszú kocsányú porzós virágok viszont bugát alkotnak. Virágai leginkább a Plumériához hasonlítanak, ugyancsak ötszirmúak, krémfehérek, illatosak és viaszosak. Még egy jó hír, hogy már a második évben termőre fordul, és utána sorra hozza sok magvú, üreges bogyótermését.
A papaja gyümölcse
A papaja nagyjából két-három kilogrammot nyom, héja vékony, zöldessárga színű. Azért szokták dinnyefának is nevezni, mert gyümölcshúsa hasonlít a dinnyéhez, ugyanúgy puha és lédús, illata viszont már a sárgabarackéhoz hasonlítható. A finom gyümölcs 85 százaléka víz, 12 százaléka szárazanyag (ennek nagyjából 9-10 százaléka cukor). Gyümölcse bizonyos emésztési zavarok (gyomorsav-elégtelenség, emésztési problémák miatt kialakuló migrén, felfúvódás) kezelésére ajánlott.
Kivonatát a bél különféle élősködői (Oxyuris, Ascaris, Ancylostom), valamint visszértágulatos fekély, aranyér- és bőrproblémák (tályogok, sebek és különféle bőrbetegségek) ellen is alkalmazzák. A gyümölcshúst a trópusokon a növény saját leveleibe csavarják, hogy megpuhuljon. A következő oldalon folytatom, lapozz egyet és tudj meg mindent a papaja termesztéséről!