Magyarországon termesztett görögdinnyefajták
Évszázadokkal ezelőtt kialakult a sajátos magyar igény a kiváló minőségű, vékony héjú, vérvörös hússzínű, apró magvú fajták iránt. Sokat vitatott kérdés a termés nagysága. Korábban a nagy termésű fajták (Hevesi, Csányi, Marsowszky stb.) voltak divatosak. Az 1960-as évektől a kisebb terméseket fejlesztő fajtatípusok kerültek előtérbe (Szigetcsépi 51 F1, Hevesi FUTO F1 stb.) A jelenleg termesztésben lévő fajták választéka általában megfelel a különböző termesztéstechnológiai változatok diktálta igényeknek. Hiányoznak az egészen kis testű (1–2 kg/db), hajtatható fajták.
Nem a méret a lényeg!
A legtöbben úgy gondolják, hogy minél nagyobb a dinnye, annál jobb…Ez viszont egyáltalán nem így van! Érdemes inkább a köztes megoldást választani, és egy közepes méretű dinnyét választani, méretét tekintve viszont próbáljuk a legnehezebbet kiválasztani a közepesek közül!
Folt a dinnyén
Keresd minden esetben a sárga foltot! Ez ugyanis nem rossz, teljesen természetes módon keletkezik, ott alakul ki, ahol a dinnye a földdel érintkezett. Ráadásul minél nagyobb ez a sárga folt, annál jobb, mivel ha nagy folt van a dinnyén, az azt jelenti, hogy elegendő időt töltött a dinnyeföldön és volt ideje arra, hogy tökéletesen megérjen!
Valóban jó a kopogtatás?
Ugye te is azzal kezded a választás, hogy megkopogtatod a dinnyét? Tudod egyáltalán, hogy milyen hangot kell hallanod? Ahogy tapasztaltam, az emberek 50 százaléka tudja, milyen a tökéletes görögdinnye hangja! Szóval a kopogtatás természetes jó, de nem árt tudnunk, mit kellene hallanunk…
A görögdinnye akkor kiváló, ha kongó hangot ad ki, amikor megkopogtatjuk, és egy kicsit visszhangzik is. Ha tompa hangot hallunk, valószínűleg kásás a belseje, tedd is vissza! Ha megfogadod ezeket a tanácsokat, szinte biztos lehetsz abban, hogy tökéletes görögdinnyét fogsz vásárolni!