A december már itt van a fagyos, ködös reggeleivel, és a gyepet is egyre gyakrabban fedi dér. Az év utolsó hónapjában is vannak azonban kerti teendők, amikor még meg tudunk csinálni, hiszen sok növényünk szorul téli védelemre.
Veregessük le a jégréteget a növényeinkről, a fagyérzékenyeket pedig védjük meg
A tél beköszöntével a növényeink nem halnak meg, csak lelassul az élettevékenységük, a hosszabb éjszakák és rövidebb nappalok következtében. A növények rügyeit kell óvnunk a leginkább az ólmos eső ráfagyásától, ha ilyen történik, óvatosan le kell veregetni azt.
Mínusz 20 fok alatt viszont már nincs mit tenni, ilyenkor csak reménykedhetünk, hogy a növényeink túlélik a fagyokat, bár ilyen hőmérsékletre nem igazán kell számítanunk.
A fagyérzékeny fajtáknak biztosítsuk a megfelelő védelmet: szalmával, zsákvászonnal vagy fóliával takarjuk be őket, természetesen csak akkor, ha hidegebb telünk van, enyhébb hidegeknél nem szükséges ez a lépés, de mindenképpen tájékozódjunk az adott növény igényeiről.
Tisztogassuk meg a fakérgeket
Nem árt a mozgás télen sem, miért ne végezhetnénk ezt el a kertben? Tisztogassuk meg gyümölcsfáinkat, a törzs és a vastag ágak kaparását. Fagymentes időben megmetszhetjük a díszfáinkat, cserjéinket. Ha még langyos a föld, elültethetjük csupasz gyökerű cserjéinket, fáinkat. A fiatal csemeték törzsét pedig kerítsük körbe, ezzel védve a kertünkbe keveredő nyulak, őzek, rágcsálók ellen.
Védjük déli növényeinket
Déli növényeink fokozott téli védelemre szorulnak: ilyen például a füge, gránátalma fa vagy a rozmaring bokor. Ajánlott őket körülrakni vágott vesszőkkel, ami lehet akár nád vagy kukoricaszár is, tegyünk közéjük lehullott faleveleket, az ágakat pedig kötözzük össze sátor alakba. Az alacsony, fagyérzékeny bokrokat földdel érdemes felkupacolni, hogy a vesszők tövénél lévő értékes rügyeket megóvjuk.
A melegigényes, fagyérzékeny, cserepes növényeknek ekkor már védett helyen kell lenniük, de mindenképp érdemes rájuk nézni időnként, és ha, kell, akkor locsoljuk meg a földjüket, de nem kell sokkal, hiszen nekik is lelassul az élettevékenységük.
Tekintsünk vissza az idei munkánkra, és tervezzük meg a jövő évet
Itt az idő a pihenésre is, hiszen egész évben keményen dolgoztunk, és csinosítottuk kertünket. Üljünk le a kanapéra egy pohár meleg teával a kezünkben, legyünk büszkék az idei munkán gyümölcsére, és tervezzük meg, hogy jövőre miket szeretnénk elvetni, ültetni. Lapozgassuk át a kertészeti, vetőmagi katalógusokat, és gondolkodjunk előre.
Vegyük elő a nyáron eltett kompótokat, befőtteket, lekvárokat és élvezzük a nyár ízeit, kicsit mi is „hibernálódjunk”, pihenjünk, hiszen a tavasz hamarabb eljön mint gondolnánk, és mehet újra a kertészkedés!