2. Darázstaszító növények
A darazsak ellen észrevétlenül is felvehetjük a küzdelmet. Jelöljük ki azokat a részeket a kertben vagy udvarban, ahol szívesen pihengetünk, és ahol nem szeretnénk darazsakkal találkozni, és ültessünk néhány zöld levelű növényt. A fodormenta, kakukkfű, citronella, eukaliptusz és a fehér üröm természetes darázstaszítókként funkcionálnak, ráadásul egy kis extra színt és változatosságot is vihetünk velünk kertünkbe.
3. Borsmenta olaj
A darazsak nemcsak a fodormentától irtóznak, valójában minden mentafajta taszítja őket – éppen ezért lehet olyan hatékony ellenük a borsmenta olaj. A különböző mentafajták ültetése egy jó lépés a darazsak távoltartásában, azonban tovább fokozhatjuk a védelmet: elég néhány csepp borsmenta olajat csepegtetni egy-egy vattapamacsra, és otthonunk különböző pontjain elhelyezni őket (amikről azt gyanítjuk, hogy a darazsak befészkelnék oda magukat).
Ilyen helyek például a veranda tetők és minden természetes rés és nyílás otthonunkban. Bizonyos darázsfajták megpróbálnak újabb fészket építeni egy olyan helyen, ahol korábban is letelepedtek, szóval h a máshonnan már távolítottunk el fészket, akkor ott is érdemes egy kicsit beillatosítani a környéket.
4. Darázsriasztó esszencia olaj keverékek
A borsmenta olaj hatékonyságát igazoló kutatás továbbá a citromfű , szegfű és gólyaorr esszencia olajokból készült keveréket 100 százalékig hatékonynak találta a darazsak távoltartására. Ezeket az olajokat és egy kis mosogatószert egy pumpás tubusban összekeverve könnyedén elkészíthetjük a legvészesebb darázsriasztót. Az előző pontban felsorolt helyekre fújjunk belőle egy keveset, hogy megelőzzük a fészekrakást.
5. Darázscsapda cukorral és vízzel
Az ilyen egyszerű, mégis hatékony csapdák édes illatjukkal magukhoz csalogatják a darazsakat, amik ugyan rátalálnak a cukros vízre, de kimenekülni már nem képesek a csapdából. A legjobb, hogy egyszerűbb otthon elkészíteni őket, mint hasonló szerkezetet vásárolni az üzletekben. Az egészhez egy műanyag palackra lesz csak szükség, illetve egy kis ragasztószalagra, egy vágószerszámra, egy kis vízre és cukorra.
- Fogjuk a palackot és vágjuk el a nyakánál.
- Távolítsuk el róla a kupakot és a nyakat lefelé fordítva (mint egy tölcsért) helyezzük vissza a palackra.
- Ragasszuk bele a „tölcsért” a palackba.
- Helyezzünk egy kis cukros vizet a palackba – használhatunk még sört, vizet és ecetet is csaliként. Érdemes továbbá a tölcsért egy kis főzőolajjal bekenni, hogy a darazsak ne tudjanak megkapaszkodni a felületén és a csapdába csússzanak.
- Helyezzük el a csapdát egy darazsak által gyakran látogatott helyen – jó előre tudni, hogy a csali egy idő után elég erős szagot kezdhet el árasztani, szóval ha a kinti étkezőasztal mellé tesszük, akkor lehet, hogy később át kell helyeznünk majd máshová.
- Ha szeretnénk kiüríteni, akkor öntsünk bele forró vizet, hogy biztosan minden darázs elpusztuljon benne, vagy egyszerűen dobjuk ki és készítsünk másikat.
Az ilyen csapdák egyetlen hátulütője, hogy nem kínál végleges megoldást a darázsproblémára, főleg ha egy már kiépített fészekkel van dolgunk.