Habár a darazsak ritka esetekben hasznosak lehetnek – mert elfogyasztják az elpusztult rovarokat és a legyeket is vadásszák – általában egyetlen kertben sem látjuk őket szívesen. A darazsak esetén igaz ugyanis az „agresszió agressziót szül” elv: az elhessegetett példányok fenyegetve érezhetik magukat, és olyan illatanyagot bocsátanak ki magukból, ami a többi közelben tartózkodó társukat is odacsalogatja; ugyan ezt érhetjük el egy darázs lecsapásával is.
Félelmet keltő zümmögésük mellett fájdalmas csípésük a legkellemetlenebb, ami az allergiások számára különösen veszélyes lehet, ha nem kezelik időben. A darazsak tehát a kertek hívatlan vendégei. Amikor a darazsakról beszélünk, leggyakrabban a kecskedarazsakról, vagy lényegesen nagyobb lódarazsakról van szó. Habár ezek a ragadozók aktívan részt vesznek a kártékony rovarok pusztításában, veszélyforrást jelenthetnek az emberekre is, ezért érthető, hogy a legtöbben meg akarnak szabadulni tőlük.
A különböző vegyszeres módszerek bevetése előtt érdemes tudni, hogy az ilyen mérgező anyagok nem csak a darazsakra, hanem más, jótékony rovarokra, a növényekre, háziállatainkra, családtagjainkra és saját magunkra is veszélyt jelenthetnek. Egy felmérés szerint 1993-ban csak az Egyesült Államokban 80 ezer gyermek betegedett meg valamilyen rovarirtó miatt. Nézzünk inkább néhány természetes módszert, amik szintén hatékonyak lehetnek a váratlan vendégek kitessékelésére! Most megosztom veletek a legjobb trükköket, amik nálam beváltak!
1. A megelőzés a legjobb gyógyszer
A darazsak minden szabad helyet végigzümmögnek, míg nem találnak megfelelő élőhelyt, ahová befészkelhetnék magukat. A megfelelő élőhely számukra valamilyen tápanyagforrás közelében lesz, ezért mindig ügyeljünk arra, hogy eltávolítsuk a maradék ételt, letakarjuk a kukákat és szemeteseket és egyéb erős szagforrásokat. A kutyatáp, de még a madártáp is ezek közé tartozik. Bármi más, aminek édes illata van, vonzza a darazsakat, tehát a parfümök, nektár és kézkrémek is ezek közé tartoznak.
Minden apró rést és lyukat kutassunk fel otthonunkban, főleg a garázs, fészer és egyéb kinti helyiségeken. A jelentéktelennek tűnő rések és repedések tökéletes fészkelő helyet biztosítanak a darazsak számára. Ezeket haladéktalanul javítsuk ki, tömjük be – a lényeg, hogy megakadályozzuk, hogy egy darázs kinézze magának és beköltözzön. Ne feledkezzünk meg a kutyaházakról, postaládákról, és mérőóra szekrényekről sem. A különböző kártevők által ásott lyukakat is temessük be.
A darázscsapdák is segíthetnek. Ezeket a legtöbb kertészüzletben, vagy akár az interneten is megtaláljuk. Ezek főleg a kifejezetten területvédő papírdarazsak ellen hatékonyak, ez a fajta ugyanis nem költözik be egy másik fészek 60 méteres körzetébe. Két ilyennel a ház körül csökkenthetjük az invázió veszélyét.
Ezeket a hamis csapdákat akár házilag is elkészíthetjük, és semmilyen kézügyességet nem igényelnek. Csak fogjunk néhány régi újságpapírt és gyűrjük őket gömbökké, majd tegyük őket egy műanyag zacskóba. Az összekötött műanyag zacskót akasszuk ki valahová, ahol a darazsak befészkelnék magukat. A következő oldalon elmondom, milyen növények segítenek a védekezésben!