Cukkinis ratatouille
Hozzávalók
- 5 közepes cukkini
- 2 nagy fej lilahagyma
- 2 nagyobb padlizsán
- 5 gerezd fokhagyma
- 3-4 színesbe hajló tv paprika
- olívaolaj
- majoránna
- petrezselyem
- só
- frissen őrölt bors
- 40 dkg paradicsomsűrítmény
- 2 darabka fahéj
Elkészítés
A hagymákat igen vékony karikára szelem, majd egy mély serpenyőbe dobom egy kevés olívaolajra, utánaeresztem a szintén vékonyra vágott fokhagymagerezdeket. Kicsit összepárolom, majd a serpenyőbe teszem a kockákra vágott padlizsánt, a karikára szelt cukkinit, paprikát. Nyakonöntöm a paradicsommal, beleteszem a fahéjdarabokat, sózom, fűszerezem. Takarékon, fedő alatt párolom egy jó órát. Kenyérrel, valami jóféle feltéttel (húsimádók miatt) tálalom.
Cukkini mustszirupban
Hozzávalók kb. 3 db 7 dl-es üveghez
- 1 kg magházától és héjától megtisztított, ujjnyi darabokra vágott cukkini
- 1 dl ecet
- 2 liter víz
- 1 liter must
- 3-4 citromkarika
- 1 db kisebb fahéjrúd
- 3-4 szem szegfűszeg
Elkészítés
A feldarabolt cukkinit 2-3 órára ecetes vízbe áztatjuk. A mustot felforraljuk, beletesszük a lecsurgatott cukkinit, és 10 percig forraljuk. Ezután szűrőkanál segítségével kiszedjük a mustból, és csírátlanított üvegekbe adagoljuk. A megmaradt mustba beletesszük a fűszereket és gyöngyözve addig főzzük, amíg felére nem sűrűsödik. Ezután forrón rámerjük a cukkinire, és lefedjük az üvegeket, amiket néhány percre a fejükre állítunk, majd visszafordítva száraz dunsztba tesszük minimum egy éjszakára. Lekvárhoz hasonlóan használjuk fel, akár kenyérre kenve, vagy süteményekhez keverve. A must cukortartalma miatt egyéb édesítőszer hozzáadása nem szükséges.
Cukkinilekvár (alaprecept)
Hozzávalók
- 2 kg magházától és héjától megtisztított cukkini, lereszelve
- 30 dkg nyírfacukor
- 2-3 evőkanál pektin
Elkészítés
A cukkinit alaposan kicsavarjuk, a levére ezúttal nincs szükségünk. A cukorral együtt feltesszük főzni, majd amikor felforrt, hozzáadjuk a pektint is. Addig főzzük, amíg lekvár sűrűséget nem kapunk, majd botmixerrel pürésítjük. Fertőtlenített üvegekbe tesszük, fél órára fejre állítva pihentetjük, majd száraz dunsztba tesszük.
A cukkinilekvárt többféleképpen ízesíteni is tudjuk:
citromos cukkinilekvár: az egyik legkedveltebb ízesítés. A lekvárt az alaprecept szerint elkészítjük, de a cukorral együtt 2 citrom reszelt héját és belsejét is beletesszük, és így főzzük.
gyömbéres-citromos cukkinilekvár: a citrommal együtt 1 teáskanál reszelt gyömbért is adunk hozzá, és így főzzük.
fahéjas cukkinilekvár: a gyömbért 2 teáskanál fahájjal helyettesítjük, és a citromot is elhagyjuk.
levendulás cukkinilekvár: a gyömbéres változat szerint készítünk mindent, de a gyömbér helyett 3 evőkanál szárított levendulavirágot adunk hozzá.
sárgabarackos cukkinilekvár: az alaprecept hozzávalói mellé még kb. 80 dkg sárgabarackot is hozzáadunk, és így főzzük még az egészet. Ha édes a barack, nem szükséges plusz cukor, csak 1-2 evőkanál pektin.
Mivel a cukkini valóban jól harmonizál a fűszerekkel, saját magunk is kikísérletezhetjük saját cukkinilekvárunkat.