A cukkini (Cucurbita pepo) népszerű és sokoldalú zöldség, amelyet könnyű termeszteni, de néha problémák adódhatnak a növények egészségével kapcsolatban. Az egyik leggyakoribb gond a cukkini sárgulása, amely számos okra vezethető vissza. Ebben a cikkben egy kertész elmagyarázza, miért sárgulhatnak be a cukkinik, és hogyan előzhetjük meg vagy kezelhetjük ezt a problémát.
A cukkini sárgulásának egyik oka a tápanyaghiány
A nitrogénhiány tipikusnak mondott jelenség a növényeknél, így a cukkíninél is. A nitrogén alapvető fontosságú a növények zöld tömegének növekedéséhez. Hiánya sárguló leveleket és gyenge növekedést eredményez. Továbbá, a vas elengedhetetlen a klorofill képződéséhez, ami a levelek zöld színéért felelős. Vashiány esetén a fiatal levelek sárgulnak először.
Alkalmazzunk nitrogénben gazdag műtrágyát vagy szerves komposztot a talaj tápanyagtartalmának növelése érdekében. Használjunk vas-tartalmú lombtrágyát vagy talajkezelő szereket a vashiány kezelésére.
Magyarázza a cukkini sárgulását még a vízhiány vagy a túlöntözés is
A cukkini növényeknek rendszeres vízellátásra van szükségük. A nem megfelelő öntözés kiszáradáshoz és leveleik sárgulásához vezethet. Ellenkező esetben pont a túlöntözés okozhat hasonló tüneteket a növényen. A túl sok víz miatt a gyökerek oxigénhiányos állapotba kerülhetnek, ami a gyökérrothadást és levelek sárgulását okozhatja.
Egyik lehetséges megoldás az öntözés rendszeressége lehet. Ügyeljünk a talaj egyenletes nedvességtartalmára, különösen a meleg nyári hónapokban. Öntözzünk rendszeresen, de ne túlzottan. Biztosítsuk továbbá a talaj jó vízelvezetését, hogy elkerüljük a víz pangását. Mulcsozással segíthetjük a talaj nedvességtartalmának megőrzését.
A betegségek és kártevők is előidézhetik a cukkini sárgulását
A cukkinin megjelenő lisztharmat és a peronoszpóra gyakori gombás betegségek, amelyek a levelek sárgulását és elhalását okozhatják. A levéltetvek, atkák és más kártevők szívogatják a növényi nedveket, gyengítve a növényt és sárgulást okozva.
Betegségmegelőzés tekintetében érdemes gombaölő szereket használni, ha feltűnik a gombásodás első jelen. Mindezek mellett tartsuk tisztán a kertet a fertőzések megelőzése érdekében.
Alkalmazzunk rovarölő szereket vagy természetes kártevőirtó megoldásokat, mint például neem olajat vagy rovarölő szappant. Az időben elkezdett kártevőírtást mindig meghálálják növényeink.