Tudj meg mindent a csonthéjasok metszéséről

A rekord gyümölcsökért – Szakértői tanácsok a csonthéjasok metszéséhez

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
hirdetes
Minden a csonthéjasok metszéséről

A csonthéjasok metszésének menete

Sokan állítják azt, hogy a csonthéjasokat egyáltalán nem kell metszeni, ezzel fogok most vitatkozni egy kicsit. A gyümölcsfák esetében elmondható, hogy ha nem végezzük el a metszést, akkor szinte biztosak lehetünk abban, hogy a fánk szakaszosan fog teremni, rendkívül rossz lesz a termésünk minősége, ráadásul vannak olyan gyümölcsfajták, amik nagyon hajlamosak a felkopaszodásra, ha ezeket a fákat nem metsszük meg, akkor hatalmas károkat okozunk nekik és magunknak egyaránt. El fog sűrűsödni a korona, jelentősen fog csökkenni a termőfelület, a korona belsejében pedig rengeteg száraz fát fogunk termelni, ami csak akkor jó, ha gyújtóst akarunk gyűjteni. 

A termőkori fákat mértékkel kell metszeni, évente egyszer, érdemes az összes sérült, beteg, egymást keresztező, dörzsölő ágakat, ágrészeket eltávolítani. Ezzel sokkal szellősebbé, napfényesebbé tesszük a koronát, ami pedig kedvez az egészségesebb gyümölcsfejlődésnek. Alakító ritkítás során a feltörő ágrendszerű fákat tereljük oldalirányba, a széthajló ágúakat pedig emeljük fel, úgy, hogy az erőteljesebben fölfelé törő koronarészeknek adjunk esélyt.

hirdetes

Az erős növekedésű fajták vesszőit mérsékelten kell visszametszeni, mert így több termőrészt kapunk. A gyengébben növő fajtákkal máshogy kell bánni, mert ha az ostorokat visszametszenénk, akkor a csúcson lévő virágrügyeket távolítanánk el. A megoldás az ostorok folyamatos ritkítása, azaz tőből való eltávolítása (érdemes a nagyon megnyúltakat, és a kevés virágrüggyel rendelkezőket levágni). 

A szilvafákat rendszeresen kell metszenünk, ha elhanyagoljuk ezeket a fákat, akkor sokkal apróbb termést fognak hozni. Ritkítsuk meg az ágvégeken kialakult söprűszerű elágazásokat, ezáltal a napfény bejut a fa belsejébe. A ringlók nem hajlamosak annyira az elsűrűsödésre, de évente egyszer érdemes elvégezni a ritkító metszést.

A kajszi esetében érdemes várnunk az ötödik-hatodik évig (addig ne avatkozzunk be metszéssel), ekkortól végezzük el évente a korona ritkítását, a lehajlott, sűrű ágvégeket távolítsuk el. Remélem, hogy tanácsaimmal tudtam segíteni nektek, legyen sok-sok finom gyümölcsötök a fákon! 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-10-25

Gyümölcsfa ültetése ősszel? Szakértői tanácsok a sikeres ültetéshez

A gyümölcsfa ültetése ősszel is bátran kivitelezhető. Kertészeti szakember tanácsai alapján vesszük végig a gyümölcsfa ületés szakszerű lépéseit ősszel!

2024-10-25

Agrárszakértő tanácsai a gyümölcsfa őszi metszéséhez – így vágj bele

A gyümölcsfa őszi metszése segít abban, hogy a fa erős, egészséges legyen. Az agráriumban tevékenykedő kertészeti szakember tanácsai révén garantált a siker.

2024-11-13

Felkopaszodott mikulásvirág elleni tippek! Így előzd meg idén

A felkopaszodott mikulásvirág problémájával sokan találkoznak az ünnepek alatt és után. Mutatunk néhány hasznos tanácsot és tippet az elkerülése érdekében.

2024-11-04

Gyógytea köhögésre: természetes segítség megfázás idején a kertből

Egy gyógytea köhögésre alkalmazva természetes segítséget nyújt megfázás idején, és sok esetben a kertben is megtalálható gyógynövényekből készíthető el.

2024-11-21

Karácsonyi kaktusz szaporítása: így bővítsd a gyűjteményedet

A karácsonyi kaktusz szaporítása remek lehetőség arra, hogy bővítsd növénygyűjteményedet, vagy különleges, saját nevelésű ajándékkal lepd meg szeretteidet.

2024-10-21

Ne hagyd kezeletlenül a rozsdagomba fertőzést: tavasszal kiújulhat

A rozsdagomba gyakori kórokozó, amely narancssárga vagy fekete foltokat okozva károsíthatja a növényeket. Ne hagyd kezeletlenül, mert tavasszal kiújulhat.

2024-09-06

A kert csodaszere: a bio neem olaj természetesen véd a kártevők ellen

A neem olaj a kertészkedés titkos fegyvere: természetes, környezetbarát és könyörtelen a kártevőkkel, miközben megóvja a növényeidet és a hasznos rovarokat.

2024-09-06

5 ok, amiért NE irtsd ki a szürke madársóskát

A szürke madársóska nem csupán egy gyom! Fedezd fel, miért érdemes megtartani a kertben: méhek kedvence, fogyasztható, tyúkoknak tápláló és még sok más!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

testnagyság

Mértéke a gyak. áll.-ben v. a marmagasság, v.az élőtömeg. Tovább

14/2006. (II. 16.) FVM-EüM-ICSSZEM együttes rendelet

a kistermelõi élelmiszer-termelés, -elõállítás és -értékesítés feltételeirõl Az... Tovább

Tovább a lexikonra
gyümölcs Kertészet Növénytermesztés Növényvédelem