4 százalékos lefaragást eszközöl az Európai Bizottság az agrártermelők által benyújtott jövedelemtámogatási igénylésekből, mégpedig azért, hogy a kifizetések bele férjenek a keretköltségvetésben rögzített évi kiadási keretbe.
A 2013 májusában az uniós agrártermelők által benyújtott közvetlen jövedelemtámogatási igénylésekből 4 százalékot, közel 1,5 milliárd eurót lehúzni kényszerül az Európai Bizottság azért, hogy a kifizetések beleférjenek a 2014 és 2020 közötti keretköltségvetésben rögzített jövő évi kiadási keretbe – írta meg a bruxinfo.hu. A lefaragás csak a 2 ezer euró feletti közvetlen kifizetéseket érinti majd lineárisan. Ez az első alkalom, hogy Brüsszel a még 2003-ban létrehozott „pénzügyi fegyelemre” vonatkozó eszközt alkalmazni kényszerül. Ez most alapvetően két ok miatt vált szükségessé. Először is a közös agrárpolitikára 2014 és 2020-ra félretett büdzsé reálértékben történő csökkentése miatt. Másodszor pedig azért, mert a Bizottság eredeti javaslatától eltérően az évi 424 millió eurós új mezőgazdasági válságtartalék a többéves keretköltségvetésen belülre került. Így hiába nézett ki eredetileg több közvetlen agrártámogatás és piaci támogatás a 2014-es büdzséből a gazdák számára, a Bizottságnak gondoskodnia kellett arról, hogy a kifizetések szinkronban legyenek az állam- és kormányfők által 2014-re rögzített kiadási plafonnal.
Az utólagos csökkentést a 2013 májusában benyújtott kifizetési igénylésekre alkalmazzák, amelyeket általában az adott év decemberében kezdenek folyósítani a 2014-es büdzsé terhére a mezőgazdasági termelőknek. A csökkentés ugyanakkor nem érinti majd a bolgár, a román és a horvát gazdák adott évi kifizetéseit, mivel az ő esetükben a direkt támogatások még nem érték el a 100 százalékos szintet. Az Európai Bizottság még márciusban terjesztette elő a pénzügyi fegyelem érvényesítésére vonatkozó javaslatát. Mivel a két döntéshozó, a Tanács és az Európai Parlament az előírt június 30-i határidőre nem tudott zöld ágra vergődni a javaslatról, ezért a döntés visszaszállt Brüsszelre.
Szabad Föld
Forrás: EU-Info