A csipkebogyó betakarítása
A csipkebogyó termése az első őszi fagyok idején érik be, színe változó, de azt tudni kell, hogy a narancssárga színben pompázó bogyó még nem egészen érett, míg a sötét, mélyvörös, már puha húsú túlérett. A túlérett bogyó is ízletes, édes, viszont C-vitamin tartalmának jelentős részét elvesztette már ekkorra. A csipkebogyónak akkor a legmagasabb a tápértéke, ha leszedés után azonnal felhasználjuk. Ha teát szeretnénk készíteni, akkor a kocsánynál kell levágnunk a termést, majd félbe kell vágnunk, és el kell távolítanunk a magokat illetve a szőrös magbelet.
A csipkebogyó felhasználása
A csipkebogyót gyógytea, gyümölcsbor, szörp, lekvár, mártás, leves készítésére használhatjuk fel. A csipkebogyóból hideg eljárással készített italok nagyon sok C-vitamint tartalmaznak, ezért a napi fogyasztásával a szervezet ellenálló képességét növelik. Alkalmas még saláták, gyümölcssaláták ízesítésére, vagy bólé készítésére. A bogyót nem szabad forró vízben áztatni, mert a C-vitamin már 50 °C fok körül megsemmisül.
A kiáztatott csipkebogyót tiszta forró vízzel forrázzuk le, így a hatóanyagok jelentős részét kivonhatjuk a bogyóból. Ez a forrázat alkalmas kőoldásra, az epekő és vesekő megelőzésére.
Magjából csipkebogyó-olajat is készítenek, amely csökkenti a sebek hegesedés utáni nyomait, használják még Nap perzselte bőrre, a nátha miatt érzékennyé vált orrkörnyéknek, vagy az apró ráncok kezelésére. Csökkenti a hajszálerek sérülékenységét, így késlelteti a bőr öregedését. Serkenti a bőr kollagén termelését. Jól használható a csipkebogyóolaj a száraz, hámló, viszkető gyulladásra hajlamos bőr ápolására, érzékeny, kipirosodásra, rozáceára hajlamos bőr ápolására , szőrtelenítés, szoláriumozás, napozás után a nap perzselte érzékeny bőr megnyugtatására ápolására, régi vagy új kevésbé esztétikus hegek, terhességi csíkok és striák enyhítésére, idősödő és érett bőr ápolására, pigmentfoltok halványítására.
A csipkebogyó magjának olaja azonban nem változtat a pattanásokon és a bőrhibákon sem. Felhasználják még más olajokkal keverve testápoló szerekhez (arcpakolás, szemránckrém stb.) Gyorsan avasodik, ezért csak frissen készítve használják, vagy tartósítószerrel áll el néhány napig. A bogyók a szedés utáni napon, vagy meleg, száraz helyen megszárítva hosszabb ideig (akár egy évig) is felhasználhatók maradnak.
Továbbá csipkebogyóból liszt is készíthető, amely ínséges időkben szükségeledelként szolgált, háborús körülmények között sokan házilag is kenyeret vagy pogácsát sütöttek belőle. Jelenleg a csipkebogyóliszt a reformkonyha egyik népszerű alapanyaga, fehérjét, szénhidrátokat, rostanyagokat és csekély mértékben sót is tartalmaz. A következő oldalon remek receptek várnak még rátok, érdemes lapozni egyet!