Őseink csodaszerként tekintettek a csipkebogyóra, ez pedig nem véletlen! Egy nagyon sokoldalú bogyós csodát mutatok most be nektek, aminek a termesztése nem igényel óriási szaktudást. Tartsatok velem és tudjatok meg mindent a csipkebogyó igényeiről, gondozásáról, és ismerjétek meg a legjobb csipkebogyós recepteket!
A csipkebogyó bemutatása
A csipkebogyó a vadrózsa (Rosa canina) és a japán rózsa (Rosa rugosa) gyógyhatású áltermése, népies nevei: csipke, csitkenye, hecsedli, hecserli, hecse(m)pecs, bicske. A csipkebogyó egy áldás mindenki számára, kiváló lehetőséget biztosít azoknak is, akik nem szeretnének túl sokat áldozni az ültetvényük telepítésére, fenntartására, ugyanakkor jól jövedelmező vállalkozást akarnak létrehozni kis kockázattal.
A csipkebogyó ugyanis az a növény, aminek a termesztésében csak a betakarítás okozhat némi gondot, azonban jó hír, hogy ezt a hátrányt is semlegesíthetjük gépi betakarítással. A csipkebogyóállományunk alapanyaga nagyon könnyen beszerezhető, szaporítása nem okoz gondot a kezdő kertészeknek sem, ráadásul a növények gyorsan és bőven teremnek. A fenntartási költség minimális, viszonylag gyorsan megújulnak, betakarításuk elhúzható, termésük kiválóan tárolható, felhasználásuk köre pedig szinte végtelen!
A jótékony csipkebogyó
A csipkebogyó legfontosabb hatóanyaga a C-vitamin, de találhatunk még benne A-, B1-, B2-, és K-vitamint is. A benne lévő C-vitamin részt vesz az oxidációs folyamatok szabályozásában, erősíti a vérerek falát, szilárdítja a kötőszövetet, fokozza a védekezőképességét, ellenállását a betegségekkel, fertőzésekkel szemben.
A csipkebogyó termesztése
Ilyen szempontból is áldást jelent a csipkebogyó, ugyanis bátran kijelenthetem, hogy a világ egyik legigénytelenebb gyümölcsféléje. Kiválóan megterem gyenge termőképességű talajon is, de lehet telepíteni szeles, árnyékos, fagyzugos területekre, mert jól tűri a hideget, még a -20 Celsius fokot is képes átvészelni.
Azt azért el kell mondanom, hogy a nemesített fajták igényesebbek, mint a vadon termő alapfajok, melyek még öntözést sem kérnek. A következő oldalon mindent elmondok nektek a csipkebogyó termesztéséről, felhasználásáról, továbbá remek recepteket is mutatok, érdemes tehát lapozni egyet!