86/2006. (XII. 23.) FVM rendelet
A géntechnológiai tevékenységrõl szóló 1998. évi XXVII. törvény (a továbbiakban: Törvény) 34. §-ának (11) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján - a környezetvédelmi és vízügyi miniszterrel egyetértésben - a következõket rendelem el:
A rendelet alkalmazási köre
1. § E rendeletet a géntechnológiával módosított növények és a hagyományos módon, valamint az ökológiai gazdálkodással termesztett növények adott térségben egymás mellett folytatott termesztésére (a továbbiakban: egymás melletti termesztés), az azzal kapcsolatos raktározásra, szállításra és a géntechnológiával módosított növények vetõmagjának forgalmazására kell alkalmazni.
A termesztési engedély iránti kérelem
2. § (1) A termesztési engedély beszerzése érdekében az 1. számú melléklet szerinti kérelmet (a továbbiakban: kérelem) kell a termesztési hatósághoz benyújtani.
(2) A kérelemhez mellékletként csatolni kell a Mezõgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal által kiállított külön jogszabály szerinti egyedi blokktérképeket.
(3) Ha a Törvény 21/B. § (3) bekezdése szerint több termelõ közösen kíván kérelmet benyújtani a termesztési hatósághoz, akkor az 1. számú melléklet szerinti kérelmet mindegyiküknek külön-külön kell kitölteni a saját használatban lévõ földterületük vonatkozásában, és az így kitöltött kérelmeket együttesen nyújtják be.
Az egymás melletti termesztéssel kapcsolatos ismeretek megszerzése
3. § (1) Az egymás melletti termesztéshez szükséges ismeretek megszerzésére vonatkozó, a Törvény 21/B. § (2) bekezdésében meghatározott kötelezettség teljesítése érdekében annak, aki géntechnológiával módosított növényt kíván termeszteni, vagy az általa alkalmazott személynek (a továbbiakban: termesztési referens) részt kell vennie az egymás melletti termesztésre vonatkozó államilag elismert szakképesítést (a továbbiakban: szakképesítés) nyújtó oktatáson. A termesztési engedély feltételeként meghatározott ismeretek megszerzését a kérelmezõ azzal igazolja, hogy a termesztési engedély iránti kérelemhez csatolja saját vagy a termesztési referensnek a szakképesítésrõl szóló bizonyítványát.
(2) Az Európai Unió más tagállamaiban szerzett, egymás melletti termesztésre vonatkozó képesítést igazoló bizonyítványok abban az esetben ismerhetõek el, ha a géntechnológiával módosított növényt termelõ, illetve a termesztési referens a külön jogszabály szerinti szakmai és vizsgakövetelményekhez igazodó különbözeti vizsgán megfelelt, amelyet okirattal igazol.
(3) Az (1) bekezdés szerinti képzés elvégzését követõen a géntechnológiával módosított növényt termelõnek, illetve a termesztési referensnek ötévenként kötelezõ továbbképzésen kell részt vennie.
Pufferzóna mértékének meghatározása és a termesztés egyéb feltételei
4. § (1) A Törvény 2. §-ának q) pontja szerinti pufferzóna minimális mértékét a 2. számú mellékletben foglalt táblázat tartalmazza.
(2) A termesztési hatóság a termesztési engedélyt, illetve a Törvény 21/B. §-ának (7) és (8) bekezdése szerinti esetben a szakhatóság az állásfoglalását az alábbi termesztést befolyásoló adottságok alapján adja meg:
a) a faj- és fajtaspecifikus átporzódás tekintetében (a termeszteni kívánt géntechnológiával módosított növényhez taxonómiailag közel vagy távol álló fajok/fajták találhatók-e a parcella közelében),
b) hasznosítási cél,
c) tenyészidõszak,
d) szaporodásbiológiai jellemzõk; interspecifikus keresztezõdésre való hajlam a parcellát övezõ nem géntechnológiával módosított rokon fajokkal,
e) térségi adottságok:
1. a termeszteni kívánt géntechnológiával módosított növényfaj, illetve fajta elterjedtsége, nem géntechnológiával módosított növényhez viszonyított termõterülete az adott térségben,
2. a parcella formája és mérete (az adott térségben jellemzõ parcellákhoz képest),
3. az adott térség jellemzõ klimatikus feltételei,
4. az adott térségre jellemzõ domborzati viszonyok,
5. a megporzást és a pollen közvetítette génáramlást befolyásoló tényezõk,
6. védett természeti területektõl, érzékeny természeti területektõl, illetve NATURA 2000 területektõl való távolság.
(3) A termesztési engedély kiadásához szükséges hozzájárulás- és nyilatkozat-mintákat a 3. számú melléklet tartalmazza. A hozzájárulást és a nyilatkozatot tulajdonosonként, illetve földhasználónként kell kitölteni.
5. § (1) A termesztési engedéllyel rendelkezõ termelõ köteles betartani a géntechnológiával módosított növények termesztéséhez kapcsolódó következõ elõírásokat:
a) szükség szerint megfelelõ vetésforgó rendszerek alkalmazása,
b) a termelési ciklusnak a szomszédos termelõkkel történõ összehangolása,
c) a termesztési ciklust követõ évben, illetve években az árvakelések ellenõrzése és - a következõ vetésekre figyelemmel gazdasági kárt okozó esetekben - megszüntetése,
d) a termelõ használatában lévõ parcellát szegélyezõ utak, szegélyek, árkok, szérûk, tárolók környezetének, szegélyének tisztán tartása, ápolása,
e) a hagyományos módon, az ökológiai gazdálkodással elõállított és a géntechnológiával módosított termények keveredésének megakadályozása érdekében a géntechnológiával módosított növények termesztése és betakarítása során a munkagépeket és egyéb felhasznált munkaeszközöket tisztán kell tartani, így különösen gondoskodni kell a munkaeszközöknek a géntechnológiával módosított terményekkel végzett munkamûveleteket követõ tisztításáról és a tisztítási hulladék megsemmisítésérõl.
(2) A termelõ, illetve a raktározási és szállítási tevékenységet végzõ köteles
a) a géntechnológiával módosított termények raktározása esetén a más terményekkel, termékekkel történõ keveredést megakadályozni, így elvégezni különösen a más terményektõl való térbeli elkülönítést, valamint a géntechnológiával módosított termények tárolására használt raktárhelyiségek, tartályok és egyéb tárolók kiürülése után azok kitakarítását és a takarítási hulladék megsemmisítését,
b) géntechnológiával módosított termények szállítása esetén megakadályozni a veszteségeket, elpergést és a más termékekkel történõ keveredést, így elvégezni különösen a más termékektõl való térbeli elkülönítést, valamint a géntechnológiával módosított termények szállítására használt szállítóeszközöknek és tartályoknak a szállítást követõ kitakarítását és a takarítási hulladék megsemmisítését.
6. § (1) A termelõ a géntechnológiával módosított növény termesztésére vonatkozó elõírások teljesítésének ellenõrzése érdekében a mezõgazdasági parcellán végzett tevékenységekrõl a 4. számú melléklet szerinti termelési naplót köteles vezetni.
(2) A termelési naplóban rögzíteni kell a termelõ által a vetés, betakarítás, szállítás, tárolás során a keveredés megakadályozására tett intézkedéseket, így különösen az alkalmazott vetésforgót, az észlelt árvakelést, a gépek, berendezések, jármûvek, raktárak tisztítását.
(3) A raktározási és szállítási tevékenységet végzõnek nyilván kell tartania a géntechnológiával módosított termény raktározását, illetve szállítását, valamint az 5. § (2) bekezdése szerinti tevékenységet.
7. § A termelõ a termelési naplót, a raktározási és szállítási tevékenységet végzõ a 6. § (3) bekezdése szerinti nyilvántartásokat legalább 5 évig köteles õrizni, és azokat az ellenõrzés során az ellenõrzést végzõnek bemutatni.
8. § Amennyiben termesztési referenst alkalmaz a termelõ, a termesztési referens feladata elõsegíteni a géntechnológiával módosított, a hagyományos, valamint az ökológiailag elõállított mezõgazdasági termékek egymás mellett termesztésére vonatkozó jogszabályi rendelkezések, valamint az engedélyben foglalt elõírások termelõ általi betartását.
Ellenõrzés
9. § A törvény III. fejezetében foglalt elõírásokat a Mezõgazdasági Szakigazgatási Hivatal területi szervei ellenõrzik.
Záró rendelkezések
10. § Ez a rendelet a kihirdetését követõ 15. napon lép hatályba.
11. § A rendelet tervezetének a mûszaki szabványok és szabályok terén történõ információszolgáltatási eljárás megállapításáról szóló, a 98/48/EK irányelvvel módosított 98/34/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv 8-10. cikkében elõírt egyeztetése megtörtént.
Az Európai Unió jogának való megfelelés
12. § Ez a rendelet a géntechnológiával módosított élelmiszerekrõl és takarmányokról szóló, az Európai Parlament és a Tanács 2003. szeptember 22-i 1829/2003/EK rendelete 43. cikkének 2. pontja végrehajtásához szükséges rendelkezéseket állapítja meg.
A legszebb fagytűrő évelő virágok: így gondozd őket télen
A fagytűrő évelő virágok igazi kincsei a kertnek, hiszen nemcsak a meleg hónapokban gyönyörködtetnek, hanem télen is megőrzik szépségüket, vagy éppen akkor virágoznak, amikor...
Karácsonyi kaktusz szaporítása: így bővítsd a gyűjteményedet
A karácsonyi kaktusz (Schlumbergera) az egyik legkedveltebb téli szobanövény, amelyet gyönyörű, színes virágai tesznek különlegessé. Ez a növény nemcsak látványos, de...
Téli kerti munkák: Hogyan gondozzuk kertünket a hideg hónapokban?
A téli kerti munkák célja, hogy kertünk egészségesen és készen várja a tavaszi megújulást. A tél közeledtével fontos, hogy kertünk felkészüljön a fagyos időszakra. Bár a...
Így készül a grincsfa házilag: az év legkreatívabb karácsonyi ötlete
A grincsfa egy különleges, mókás karácsonyi dekoráció, amelyet könnyen elkészíthetsz otthon is. Ez a görbült, "csintalan" fa egyszerre vidám és egyedi, tökéletes...
Ünnepi magyal a kertedben: így válaszd ki a termős és porzós párokat
A magyal (Ilex) a karácsonyi kertek elmaradhatatlan dísze, mely az ünnepi hangulatot az örökzöld, fényes levelekkel és élénkpiros bogyókkal teszi teljessé. De vajon mitől terem...
A télen is virágzó karácsonyi kamélia gondozása az erkélyen és kertben
A karácsonyi kamélia (Camellia sasanqua) egy különleges, hidegtűrő cserje, amely a hideg hónapokban is életet visz a kertbe és az erkélyre. Ez a csodás örökzöld növény késő...
Hallottál már a karácsonyfa nevelő szettről? Neveld fel a fenyődet
Ahogy közeledik a karácsony, egyre inkább vágyunk az ünnepi hangulatra és a természet közelségére. Mi lenne, ha idén nem csupán egy vágott vagy műfenyőt választanál, hanem...
Meseszép adventi koszorú házilag kerti növényekből és termésekből
Az adventi időszak közeledtével egyre többen keresünk inspirációt, hogy otthonunkat ünnepi hangulatba öltöztessük. Az egyik legkedveltebb dekoráció az adventi koszorú, amely...
Betlehem csillaga: Kevesen ismerik, pedig csodálatos szobanövény
A Betlehem csillaga (Ornithogalum dubium) egy különleges hagymás növény, amely Dél-Afrikából származik. Narancssárga, sárga vagy fehér virágai különösen mutatósak, és...
Leander teleltető zsák: praktikus eszköz a hideg elleni védelemben
A leander teleltető zsákok hatékonyan segítik a leanderek teleltetését. Ezek a mediterrán növények nem télállók, így hazánk hideg hónapjaiban extra védelemre van...
Felkopaszodott mikulásvirág elleni tippek! Így előzd meg idén
A mikulásvirág (Euphorbia pulcherrima) az ünnepi időszak egyik legkedveltebb dísznövénye. Élénkpiros, rózsaszín, fehér vagy éppen krémszínű „virágai”...
Ködös napok és az első hó esélye – heti időjárás előrejelzés
Az előttünk álló hét időjárása változatos arcát mutatja majd, hiszen ködös, nyirkos és helyenként téli csapadékkal tarkított napok várnak ránk. Nézzük meg részletesen, mire számíthatunk!