Így termessz cseresznyeparadicsomot otthonodban egyszerűen

A cseresznyeparadicsom (Solanum lycopersicum var. cerasiforme) egy ízletes, apró méretű paradicsomfajta, amelyet megfelelő körülmények között akár otthonodban is termeszthetsz. Ez különösen azoknak jó hír, akiknek nincs saját kertjük, és kénytelenek a délre néző ablakpárkányokon tartani növényeiket – egy tökéletes hely a cseresznyeparadicsomok számára! Ha nem tudsz erős természetes fényforrást biztosítani nekik, akkor palántanevelő lámpákra lesz szükséged hozzájuk. A legtöbb helyen egynyáriakként termesztik őket, habár melegebb éghajlatokon évelőkként nőnek. Lássuk tehát, hogy hogyan termeszthetsz te is cseresznyeparadicsomot otthonodban!

cseresznyeparadicsom otthoni termesztése

Amire szükséged lesz a cseresznyeparadicsom otthoni ültetéséhez


•    10-20 literes növénytartó (pl. cserép)
•    Közönséges virágföld
•    Lassan felszívódó, kiegyensúlyozott műtrágya
•    8-16-8 összetételű tápoldat
•    Evőkanál a méréshez
•    3,75 literes zárható tároló

A cseresznyeparadicsom otthoni ültetésének lépései

1.    Keverj bele egy kevés lassan felszívódó műtrágyát némi jó minőségű táptalajba egy 10-20 literes tárolóban, aminek az vízelvezető lyukak is vannak. Lehetőleg olyan műtrágyát használj, amiben egyenlő arányban található nitrogén, foszfor és kálium. Mindig kövesd a csomagoláson látható adagolási javaslatokat, de ha nem vagy biztos a dolgodban, akkor használj egy-egy cserép földhöz egy evőkanálnyi műtrágyát.
2.    Ültesd a cseresznyeparadicsomot a növénytartóba, majd helyezd azt egy délre néző (napos) ablakba). A cseresznyeparadicsomok kifejezetten szeretik, ha házon belül, egy napsütötte ablakban tartják őket, de ügyelj rá, hogy a levelei ne érjenek hozzá az üveghez. Ha nincs délre néző ablakod, akkor válaszd azt az ablakpárkányt, ami a legtöbb természetes napfényt kapja.
3.    Keverj egy 8-16-8 arányú folyékony tápoldatot 3,75 liter vízbe és tárold azt egy napfénytől védett helyen, egy lezárt palackban (vagy más tárolóban). Minden öntözéskor adj hozzá a locsolóvízhez 2 evőkanálnyit ebből a keverékből.
4.    Hetente 2-3 alkalommal ellenőrizd, hogy mennyire nyirkos a talaj a paradicsomok alatt. Amikor már viszonylag száraznak érződik, öntözd meg alaposan. A vizet mindig lassan öntsd, hogy ne keletkezzenek pocsolyák a talaj felszínén. Amikor a víz elkezd a tároló alján kifolyni, hagyd abba az öntözést.
5.    A paradicsom idővel a legerősebb fényforrás irányába kezd majd el nőni. Mivel az ablakban mindig egy irányból süti majd a nap, időnként forgasd meg, hogy ne torzuljon el túlságosan.
6.    Amikor a cseresznyeparadicsomon apró sárga virágok jelennek meg, akkor óvatosan rázd meg az egész növényt minden reggel. Ez segít majd, hogy a virágpor (méhek és egyéb rovarok hiányában) eljusson az egyik virágról a másikra.
7.    Amint megérnek, szüreteld le a cseresznyeparadicsomokat a növényről. Fogd meg a szárat a termés felett az egyik kezeddel, a másikkal pedig óvatosan csípd vagy vágd le a terméseket.

 

Tippek a cseresznyeparadicsom otthoni ültetéséhez

Érdemes a növénytartókat egy külön tálcára/alátétre helyezni, hogy az alul kifolyó víz ne folyjon szét.
Amennyiben cseresznyeparadicsomjaidat szeretnéd a tél során is életben tartani, akkor mindenképpen mesterséges fényre lesz szükségük. Egy fluoreszkáló fényforrás ideális erre a célra, lehetőleg hidegfehér színnel.