A mellett, hogy ínycsiklandók, a cseresznyék meglehetősen egyszerűen termeszthető gyümölcsök, amik nem túl kényesek a körülményeikre. Mi több, egy jól tartott cseresznyefa hosszú éveken át nő és terem majd.
Ha van valami, ami megárt a cseresznyefáknak, azok az erős széllökések és a kései fagyok. Éppen ezért a betakarítás nem feltétlenül mindig ugyan abban az időben történik majd.
A cseresznyék szüretelése egy aprólékos folyamat. Akár egyetlen egy fáról, akár egy egész kertről van szó, a megfelelő szüretelési módszerrel biztosíthatod, hogy fáid a jövőben is egészségesek maradjanak és bőségesen teremjenek. Lássuk tehát, hogy mit hogyan kell!
1. Tudd, hogy mikor érdemes szüretelni
Az érett cseresznyék kemények és teljesen színesek. Az érett szín az adott változattól függ – a Bing cseresznye például mélypiros színűvé érik. Az édes cseresznyék érettségét általában érdemes kóstolással ellenőrizni.
Más csonthéjas gyümölcsökkel ellentétben a cseresznyék nem érnek tovább, miután leszedik őket a fáról. Fontos tehát, hogy a legérettebb állapotukban szüreteld le őket.
2. Hogyan kell leszüretelni a cseresznyéket
Ha nem tervezed azonnal elfogyasztani őket, a cseresznyéket a szárukkal együtt távolítsd el a fákról. Ilyenkor nagyon fontos odafigyelni arra, hogy ne tépd le a szárak fás tövét, mert ezekből nőnek majd ki az új termések a következő évek során!
Ha a konyhába vagy befőzéshez szüretelsz, akkor általában egyszerűbb csak magukat a cseresznyéket lehúzni a fáról, és a száraikat is az ágakon hagyni.
Tippek a szüretre:
• Kezdd korán, hogy megelőzd a nyári hőséget, amennyire csak lehetséges.
• Viselj kényelmes cipőket, amivel az egyenetlen talajon is gond nélkül tudsz majd lépkedni a fák körül.
3. Hogyan kell tárolni a cseresznyéket
A szüretelést követően öntsd hideg vízbe cseresznyéidet. Ezzel egyrészt lemosod őket, másrészt a hideg víz segít megőrizni frissességüket.
Tartsd cseresznyéidet hideg (0-1°C) hőmérsékleten 10 napig egy lyukas vagy enyhén nyitott műanyag zacskóban, hogy szellőzhessenek.