Mire figyeljünk a cserepes növények öntözésekkor?

Hogyan kerüljük el a cserepes növények túlöntözését?

AN
hirdetes

Nem mindegy, hogy a cserepes növényeket hogyan öntözzük, hiszen alapból korlátozottabb a helyük, mintha földben lennének, így a a felesleges víztől nehezebben szabadulank meg. Ezért is fontos, hogy megfelelő mennyiségű vizet kapjanak, különben a túlöntözés betegségeket is okozhat a növénynek.

Erre figyeljünk a cserepes növény öntözésénél

Hogyan kell öntözni a cserepes növényeket?

Még a szakembereknek is gondot okozhat a növények pontos vízigényének meghatározása. Az eredmények katasztrofálisak lehetnek a túlzott vagy alulöntözés miatt. A cserepes növények túlöntözése egy nagy gond lehet, mivel nem a talajban élnek, ahova a felesleges víz el tud folyni, hanem egy bizonyos méretű cserpében, ami korlátozza őket. Ha túlöntözzük, akkor a tápanyagok kimosódnak, és a túlöntözéssel penészes vagy gombás problémák léphetnek fel. Az alulöntözés olyan környezetet teremt, ahol a növények nem tudnak tápanyagot felvenni és elsorvadnak vagy elpusztulnak. 

Mi történik, ha túlöntözzük a növényt?

Bár tudjuk, hogy a növényeknek szükségük van vízre, még a kaktuszoknak is, a pontos mennyiség és gyakoriság rejtély lehet. A túl sok vizet tartalmazó cserepes növényeknél előfordulhat, hogy elhalnak a lombozatok, rothadnak a gyökerek és gumók és előfordulhat, hogy egyes kártevők vagy penészgombák jelennek meg. Mindezek stresszt okoznak a növénynek és veszélyeztetik egészségét. A túl nedves cserepes növények akár egyszerűen elrohadhatnak a koronánál vagy a tövénél.

Hogyan kerüljük el a cserepes növények túlöntözését?

Egy bevált módszer a cserepes növények túlöntözésének megelőzésére a nedvességmérő használata. Ismernie kell a növényfajtát és öntözési igényeit is. A növények számára általános útmutató az, hogy a talaj felső néhány hüvelyk (8 cm) részét mérsékelten nedvesen kell tartani. Amikor ez a terület megszáradt, öntözze meg, majd hagyja, hogy a talaj érintésre ismét megszáradjon, mielőtt tovább öntözné.

hirdetes

Mire figyeljünk a cserepes növények öntözésénél?

Soha ne hagyjuk, hogy a tartály alja vízben álljon, kivéve, ha vízi növényről van szó és még akkor is gyakran ürítse ki és töltse fel a csészealjat, hogy megelőzze a gombás fertőzéseket és a gyökérrothadást.

Növények vízigénye

Alacsony nedvességigényű növények

A kaktuszok és a pozsgások télen, amikor az aktív növekedés nem következik be, akkor nincs szükségük annyi vízre, de a növekedési időszakban már annál inkább. De ilyen növény még például: az Aloe Vera, Boméliafélék, Kukoricalevél, Közönséges elefántláb és a Zöldike

Mérsékelt nedvességigényű növények

A trópusi növényeknek mérsékelt mennyiségű vízre és magas páratartalomra van szükségük. Ilyenek például: Filodendron, Füge, Kanári sárkányfa és a Papagájvirág 

A páratartalmat párásítással növelheti vagy ha az edényt egy kavicsokkal és vízzel töltött csészealjra helyezi.

Magas nedvességtartalmú növények

Afrikaiibolyák, Leányszőrű, Szalagpáfrányfélék, Buzogányvirág

Mi a teendő a túlöntözött növényekkel?

Íme néhány módszer a túlöntözött növények megmentésére:

  • A talaj cseréje jobb vízelvezetésű, kavicsosabb keverékre segíthet.
  • Az átültetéskor ellenőrizze a vízelvezető nyílásokat, és győződjön meg arról, hogy nyitva vannak.
  • Használjon olyan edényeket, amelyek segítik a felesleges nedvesség elpárologtatását, például terrakotta és mázatlan edényeket.
  • Távolítsa el a növényt a termesztőközegből és öblítse le a gyökereket, hogy eltávolítsa az esetlegesen kialakuló gombás spórákat.
  • Fújja be a gyökereket gombaölő szerrel és ültesse át.
  • Tartsa a növényt árnyékos helyen, mivel az árnyékban lévő növények kevesebb vizet használnak fel. Néhány hét múlva viszont tegye vissza az eredeti helyére.

Néha viszont egyszerűen nem lehet megmenteni a túlöntözött cserepes növényeket. A túl sok vizet tartalmazó cserepes növények a lehető leghamarabb kezelni kell, mivel minél tovább húzodik a helyzet, annál kevésbé valószínű a megmentése.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-10-21

Ne hagyd kezeletlenül a rozsdagomba fertőzést: tavasszal kiújulhat

A rozsdagomba gyakori kórokozó, amely narancssárga vagy fekete foltokat okozva károsíthatja a növényeket. Ne hagyd kezeletlenül, mert tavasszal kiújulhat.

2024-09-30

Milyen összetételű szert használjunk az őszi lemosó permetezéshez?

Fedezd fel, mely permetszerekre van szükséged az őszi lemosó permetezéshez! Bemutatjuk, hogy mi, mire való, és hogyan használd őket a hatékony védekezéshez.

2024-09-06

A kert csodaszere: a bio neem olaj természetesen véd a kártevők ellen

A neem olaj a kertészkedés titkos fegyvere: természetes, környezetbarát és könyörtelen a kártevőkkel, miközben megóvja a növényeidet és a hasznos rovarokat.

2024-09-06

5 ok, amiért NE irtsd ki a szürke madársóskát

A szürke madársóska nem csupán egy gyom! Fedezd fel, miért érdemes megtartani a kertben: méhek kedvence, fogyasztható, tyúkoknak tápláló és még sok más!

2024-11-13

Felkopaszodott mikulásvirág elleni tippek! Így előzd meg idén

A felkopaszodott mikulásvirág problémájával sokan találkoznak az ünnepek alatt és után. Mutatunk néhány hasznos tanácsot és tippet az elkerülése érdekében.

2024-10-23

A tűzvirágfa: egy madagaszkári csoda, ami pillanatok alatt megnő

A tűzvirágfa egy egzotikus kincs, gyors növekedésével és káprázatos, lángoló virágaival lenyűgöző dísze lehet kertünknek. Ismerd meg te is lángfa szépségét!

2024-11-04

Gyógytea köhögésre: természetes segítség megfázás idején a kertből

Egy gyógytea köhögésre alkalmazva természetes segítséget nyújt megfázás idején, és sok esetben a kertben is megtalálható gyógynövényekből készíthető el.

2024-10-25

Agrárszakértő tanácsai a gyümölcsfa őszi metszéséhez – így vágj bele

A gyümölcsfa őszi metszése segít abban, hogy a fa erős, egészséges legyen. Az agráriumban tevékenykedő kertészeti szakember tanácsai révén garantált a siker.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

Fejér Megyei Agrárkamara

FVM Intézet „Az állam gazdasági szerepvállalásának csökkentéséhez szükség van a... Tovább

bárányoztatás előkészítése

azok a munkálatok tartoznak ide, amelyek az anyajuhok zavartalan elléséhez és a bárányok... Tovább

Tovább a lexikonra
Növénytermesztés Növényvédelem