A csepegtetőrendszer elkészítése
Amennyiben sikerült olyan csepegtető szettet találnod, ami megfelel szükségleteidnek, természetesen kövesd az összeszereléshez mellékelt utasításokat. Azonban ha saját magadnak állítottad össze az alkatrészeket a fenti lista alapján, akkor a következőket kell tenned! Az időzítő nem kötelező, de megkönnyítheti az életed, ha néha még annyi időd sincs, hogy megnyisd és elzárd a kerti csapot (vagy csak hajlamos vagy megfeledkezni róla).
1. A kétirányú csatlakozó felszerelése
Először is rögzítsd a csatlakozót a kerti csaphoz, ahonnan a rendszer a vizet kapja majd. Ehhez közvetlenül erősítsd hozzá az időzítőt, ahhoz pedig a nyomásszabályzót.
2. Jöhet a csepegtetőcső
Miután az első lépéssel megvagy, a kimeneti ponthoz erősítsd hozzá a csepegtetőcsövet. Ez lesz a rendszer kiindulópontja.
3. Alakítsd ki a vezetékrendszert
Helyezd végső helyükre a növénytartókat, és igazítsd ehhez a csőrendszert. Mérd ki, hogy mekkora távolságra vannak egymástól a konténerek, majd jelöld meg ezt a távolságot a csövön is. Vágd méretre a csövet, és zárd le a végét, majd rögzítsd a talajhoz több ponton is. Ezután mérd meg, hogy a csövön megjelölt pontoktól mennyire messze kerülnek majd a csepegtetőtüskék az egyes növénytartókban.
Erre a távolságra érdemes néhány extra centit rámérni, hogy tudd egy kicsit mozgatni a konténereket, ha esetleg útban lennének. Itt két választásod is van attól függően, hogy most szeretnél-e ültetni egy növénytartóba, vagy már meglévőt szeretnél öntözni ezzel a módszerrel. Az egyik lehetőség a növénytartó alsó, vízelvezető nyílásán bevezetni a kapilláriscsövet a növénytartóba, alulról felfelé. Ez az elegánsabb megoldás, mert így a cső nagy része a talajban lesz, és nem rontja majd a látványt, azonban csak az olyan növénytartóknál működik, amik üresek, és most tervezed feltölteni őket.
Ha már beültetett növénytartókat szeretnél csepegtetve öntözni, akkor az egyetlen opció simán felülről bevezetni a kapilláriscsövet – ilyenkor jobban látszik majd, de ha úgy igazítod, hogy takarásban legyen, akkor ez sem ront majd az összképen annyira. Ezt fontos még ennél a lépésnél eldönteni, mert ettől függ majd, hogy milyen hosszú szakaszokra kell vágnod a kapilláriscsöveknek. Szerencsére mivel minden kapilláriscső külön csatlakozik a főcsőre, így egy rendszeren öntözhetsz újonnan beültetett, és már meglévő konténereket is.
4. Vezesd be a kapilláriscsöveket
Üss egy-egy lyukat a csövön a megjelölt pontokon. Ha esetleg elrontanád, ne aggódj – ezért van a tömítés. Ha megvannak a lyukak, mindegyikbe dugj egy csepegtető csatlakozót. Ezeknek a csatlakozóknak a kimeneti végére kell ráerősítened egy-egy kapilláriscsövet, majd elvezetni azt addig a pontig, ahová a csepegtetőtüske kerül majd. Újonnan beültetendő növénytartók esetén ekkor kell feltöltened talajjal a konténert, mert a következő lépés már a csepegtetőtüskék beszúrása lesz! Ügyelj rá, hogy a kapilláriscsövek vége kilógjon a talajból, hogy csatlakoztatni tudd őket a tüskékhez!
5. Jöhetnek a tüskék
A kapilláriscsövek végére kerülnek fel a csepegtetőtüskék. Ezeket úgy helyezd el a növénytartókban, hogy tőlük csak egy oldalra kerüljenek majd növények – tehát ne a cserép/láda közepébe szúrd őket.
A kész rendszer tehát a következőképpen fog kinézni:
Kerti csap > Kétirányú csatlakozó > Időzítő > Nyomásszabályzó > Főcső > Kapilláriscsövek > Csepegtetőtüske.
Mutatok egy videót is, amin minden látható lépésről lépésre!