A növénytartós, vagy konténeres termesztés már évek óta világszerte elterjedt trend. Ez a fajta növénytermesztési módszer segít áthidalni kerti talaj minőségéből adódó akadályokat, és segítségével olyan növényeket tarthatsz otthonodban, amiket más módon képtelen lennél.
Persze a növénytartós módszernek is megvannak a maga hátrányai, többek között az is, hogy az így tartott zöldségek, gyümölcsök, és virágok sokkal több öntözést igényelnek, mint a kerti talajban növekvő rokonaik. Nyáron még vészesebb a helyzet – ilyenkor a melegre való tekintettel még a szokottnál is nagyobb a növények vízigénye, és ezzel arányosan a konténerekben tartottaké is.
A helyzetet tovább nehezítheti, hogy ha egy hosszú hétvégére, vagy akár egy többnapos nyaralásra is elmész otthonról a nagy melegben, akkor – hacsak nincs egy ráérős szomszédod, akiben megbízol – növényeidet jó eséllyel holtan találod majd, mire visszaérsz.
Erre a problémára az úgynevezett csepegtető öntözési módszer jelenthet megoldást, ami lassú, folyamatos folyadék-utánpótlást biztosít növényeidnek, akár a kerti talajban, akár egy növénytartóban nevelkednek. A következőkben elmagyarázzuk, hogy mivel és hogyan készíthetsz ilyet növényeid számára, hogy ne kelljen tartanod a kiszáradásuktól!
Amire szükséged lesz
Habár csepegtető öntözőrendszereket szettben is be lehet szerezni, saját magadnak is összeállíthatsz egy csomagot, amiben minden szükséges kellék és szerszám benne van. Ehhez a következőkre lesz szükséged: kétirányú csőcsatlakozó (tömlőszerelvény), öntöző időzítő, nyomásszabályzó, csepegtetőcső (+ kapilláriscsövek), mérőszalag, ragasztószalag, PVC cső vágására alkalmas szerszám, PVC csődugó (a csövek lezárásához), kalapács, csőlyukasztó, csepegtetőcső csatlakozók, tömítés a rosszul sikerült lyukak lezárásához, csőrögzítő tüskék, 360 fokos csepegtetőtüskék (minden növénytartóba egy).
Hogy mekkora átmérőjű csövekre lesz szükséged, az attól függ, hogy adott idő alatt hány liter vizet szeretnél mozgatni az öntözni kívánt részekre. Értelemszerűen olyan kétirányú csatlakozó idomot kell venned, ami passzol a csőhöz és a kerti csaphoz (bizonyos esetekben egyéb átalakító idomokra is szükség lehet). Most pedig nézzük, hogyan építsük meg a csepegtetőrendszert, a következő oldalon ezt is elmondom!