A csemegekukorica termesztéséről szakértőnktől

A csemegekukorica gondozása, nevelése

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
hirdetes
Minden a csemegekukoricáról

Védekezés a madarak ellen 

A fiatal palántákat veszélyeztethetik a galambok és más madarak. Ha ilyen problémákkal állsz szemben, akkor takard le a kukoricákat gyapjúfóliával, amíg legalább 10 cm magasra nem nőnek. A madarak nem zaklatják a magasabb kukoricákat. Egy másik megoldás kisméretű falemezeket vágni, és a hosszanti oldalaikba szegeket verni úgy, hogy fejük kissé kiálljon a fából. Ezeket a lemezeket a palánták mellé kell állítani a talajba, majd a szegek között pamutot átvezetni. Ez szintén megnehezíti a madarak dolgát, mert nehezebben férnek hozzá a kukoricapalántákhoz.

Szüretelés

A csemegekukorica különös sajátossága, hogy a kukoricaszemeket zöld héj veszi körül, ezért nem olyan egyszerű ránézésre eldönteni róluk, hogy mennyire érettek. Még maguk a szemek is csalókák, mert habár elsőre érettnek tűnhetnek, könnyen lehet, hogy még 1-2 hétre vannak az ideális állapottól. A kukoricaszemek külső színe tehát nem mérvadó. A legtöbb vidéken a csemegekukorica július negyedik hetétől, vagy még annál is később alkalmas a szüretelésre. Ez többek között függ a csemegekukorica fajtájától, az ültetés időpontjától és a tenyészidőszakra jellemző időjárástól is.

hirdetes

Ha szeretnéd megállapítani, hogy megérett-e kukoricád a szüretelésre, akkor óvatosan húzd le a külső, zöld héjat úgy a cső feléig, hogy felfedj néhány sárga szemet. A körmöddel hasítsd fel az egyiket – ha vizes folyadékot találsz benne, akkor még nem érett, de ha a folyadék tejszerű, akkor kezdődhet a szüret. Amennyiben a kukoricaszemben található folyadék sűrű és pasztaszerű, akkor a kukorica túlérett.

A szüreteléshez nem kell mást tenned, mint megfogni a csövet és egy egyszerre csavaró és lehajtó mozdulattal eltávolítani a szárról. A szüretelést a reggeli órákban, vagy késő délután végezd, amikor a hőmérséklet barátságosabb ehhez. A szüretelt kukoricákat a hűtő leghidegebb részében tárold, és lehetőleg minél előbb helyezd oda. A közönséges csemegekukoricát azonnal érdemes elfogyasztani, a puhább fajták pedig négy, az édesebbek két napig tárolhatók a hűtőben.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-11-13

Felkopaszodott mikulásvirág elleni tippek! Így előzd meg idén

A felkopaszodott mikulásvirág problémájával sokan találkoznak az ünnepek alatt és után. Mutatunk néhány hasznos tanácsot és tippet az elkerülése érdekében.

2024-10-25

Gyümölcsfa ültetése ősszel? Szakértői tanácsok a sikeres ültetéshez

A gyümölcsfa ültetése ősszel is bátran kivitelezhető. Kertészeti szakember tanácsai alapján vesszük végig a gyümölcsfa ületés szakszerű lépéseit ősszel!

2024-10-21

Ne hagyd kezeletlenül a rozsdagomba fertőzést: tavasszal kiújulhat

A rozsdagomba gyakori kórokozó, amely narancssárga vagy fekete foltokat okozva károsíthatja a növényeket. Ne hagyd kezeletlenül, mert tavasszal kiújulhat.

2024-09-30

Milyen összetételű szert használjunk az őszi lemosó permetezéshez?

Fedezd fel, mely permetszerekre van szükséged az őszi lemosó permetezéshez! Bemutatjuk, hogy mi, mire való, és hogyan használd őket a hatékony védekezéshez.

2024-09-06

5 ok, amiért NE irtsd ki a szürke madársóskát

A szürke madársóska nem csupán egy gyom! Fedezd fel, miért érdemes megtartani a kertben: méhek kedvence, fogyasztható, tyúkoknak tápláló és még sok más!

2024-09-06

A kert csodaszere: a bio neem olaj természetesen véd a kártevők ellen

A neem olaj a kertészkedés titkos fegyvere: természetes, környezetbarát és könyörtelen a kártevőkkel, miközben megóvja a növényeidet és a hasznos rovarokat.

2024-10-25

Agrárszakértő tanácsai a gyümölcsfa őszi metszéséhez – így vágj bele

A gyümölcsfa őszi metszése segít abban, hogy a fa erős, egészséges legyen. Az agráriumban tevékenykedő kertészeti szakember tanácsai révén garantált a siker.

2024-11-04

Gyógytea köhögésre: természetes segítség megfázás idején a kertből

Egy gyógytea köhögésre alkalmazva természetes segítséget nyújt megfázás idején, és sok esetben a kertben is megtalálható gyógynövényekből készíthető el.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

kasos méhészkedés

régi, ma már nem használt formája a méhészkedésnek, amikor méhlakásul szalmából,... Tovább

influenza

különféle állatfajokban (sertés, ló, madarak) és az emberben főként a légzőszervek... Tovább

Tovább a lexikonra
Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés Növényvédelem