A császárfa talán a világ legkülönlegesebb növénye, mostani cikkünkben mindent elmondunk nektek erről a mesebeli növényről! A cikkből az is kiderül, mit kell tenned ahhoz, hogy akár négy métert is nőjön egyetlen év alatt!
Az illatos császárfa vagy császárfa (Paulownia tomentosa) a Paulowniaceae családba tartozó lombhullató növényfaj. Régebben a tátogatófélék családjába sorolták. Közép- és Nyugat-Kínából származik, Európa melegebb, kevésbé fagyos területein kedvelt díszfa. A Paulownia nevet Philipp Franz von Siebold adta Anna Pavlovna Romanova (1795–1865) tiszteletére, aki I. Pál orosz cár lánya és II. Vilmos holland királyfelesége volt. A latin tomentosa jelentése ‘molyhos’, mely a levelek finom szőrözöttségére utal.
A császárfa jellemzői
A császárfa általában 10–15 m magasra növő, közepes termetű fa, de elérheti akár a 25 m-es magasságot is. Nagy koronája szétterülő, laza, gyakran emeletes. Gyakran a korona alsó és középső ágai oldalirányban fejlődnek, s csak a felső ágakra jellemző a fölfelé törés. Törzse vaskos, és vagy egyenes, vagy már alacsonyan elágazó. Kérge szürke, barnásszürke színű, idős korban is sima marad, de nagy paraszemölcsök figyelhetők meg rajta.
Levelei csak a virágzást követően fejlődnek ki, nagy méretűek, 15–40 cm hosszúak és szélesek, szíves vállúak, hegyes csúcsúak, többnyire szív alakúak, de lehetnek enyhén karéjosak is (három- illetve ötkaréjúak); keresztben átellenesen állnak a hajtáson. A fiatal fákon hármas örvökben is állhatnak, és jóval nagyobbak, mint a kifejlett példányokon. Szív alakú levelei a szívlevelű szivarfa leveleire emlékeztetnek, de nagyobbak annál. Virágai 30–40 cm hosszú, hajtásvégi bugákban állnak, Dél-Európában már március-április folyamán, Magyarországon áprilisban-májusban, Angliában júniusban nyílnak.
A bugák oldalágai 5–15 cm hosszúak, a virágnyelek a csészéhez hasonlóan nemezesen szőrösek. A virágoknagyon illatosak, egyenként 4–6 cm hosszúak; csészéjük halványbarna színű, szőrös; pártájuk lila, liláskék vagy világoskék színű, trombita alakú pártacső, melynek karimája ötkaréjú, torkában pedig két sárga csík húzódik a cső hossza mentén; négy porzóttartalmaznak.
A lehajló fürtökben csoportosuló, tojás alakú, de hegyes csúcsú, 3–4 cm hosszú toktermések eleinte zöld színűek, kissé ragadósak, őszre megérve barnára színeződnek és két kopáccsal nyílnak fel. A toktermés rengeteg apró, lapos, több hártyával körben szárnyas magot tartalmaz, melyek szél és víz segítségével terjednek. A következő oldalon folytatom!
Forrás: Wikipédia