Kevesen ismerik ezt a csodálatosan szép növényt, pedig hihetetlenül szép dísze lehet kertünknek, akár még a ház falára is felfuttathatjuk! A most következő cikkben mindent megtudhatsz a Clematiszról, igényeiről, gondozásáról!
Röviden a Clematiszról
A Clematis nemzetség képviselői általában az erdőszélek, a ritkaárnyékű erdők vagy a bozótosok liánnövényei. Közülük a nálunk is őshonos erdei iszalag (Clematis vitalba) 10–12 m magasra, a mienknél enyhébb és kiegyenlítettebb klímából származó Clematis montana 6–8 m magasra, míg a Dél-Európai és Kelet-Ázsiai szülök keresztezéséből származó Clematis x jackmanii és a többi nagyvirágú hibrid nálunk legfeljebb 4 m-re kapaszkodik a periodikus visszafagyás vagy visszaszáradás miatt.
A kerti iszalag mellett a kertekben korábban elterjedt kevéssé díszes Clematis viticella ma már visszaszorult. Hibrid faj, az első idesorolt típust mintegy 100 éve állították elő a Clematis viticella és a C. lanuginosa keresztezésével. 3–4 m magasra kúszó cserje, egyszerű vagy hármas levelekkel. Virágai nagyok (8–14 cm átmérőjűek), 4-6 db széles, tányérszerűen szétterülő, sötétkékes-ibolyaszínű lepellevelekkel.
A virágok az azévi hajtásokon júniustól októberig többé-kevésbé folyamatosan nyílnak. A nagyvirágú iszalagok közül ez a fajta a legrégibb, a legedzettebb. Ezért nálunk ez a legelterjedtebb. A következő oldalon mindent megtudhatsz a növény gondozásáról, neveléséről!
Mivel a Clematisz leginkább erdei növény, így a gyökerei a hűvös, nedves földet kedvelik elsősorban, hajtásai viszont a fény felé törnek. Szükséges a kertünkben megteremteni az erdeihez hasonló környezetet, tehát a növény töveit helyezzük árnyékos helyre, az indák viszont kapjanak kellő napfényt. Kúszónövényről van szó, ami a levélszárai segítségével fut, és tekeredik bárhová, amit elér.
Ha már van az udvarunkon Clematisz, áprilisban elkezdhetjük a növény tisztítását, a száraz levelek eltávolítását és a metszést, hogy jobban fejlődjön és több virágot hozzon. A klemátisznak több féle változatát ismerjük, közülük néhány félét nem szükséges metszeni. Nálunk a legismertebb a lila virágot termő Clematisz.
Ezt a növényt szaporíthatjuk magról, vagy bokorról úgy, hogy szétválasztjuk és külön ültetjük, ez nem nehéz feladat, bárki el tudja végezni. A Clematisz a betegségek sem igazán támadják esetleg a penész, ezt a betegséget pedig könnyen megtudjuk szüntetni a virágüzletekben kapható készítmények felhasználásával. A következő oldalon található fotókon megtekinthetitek, hogy szinte bárhová felfuttatható ez a csodás virág és más futónövényekkel is remekül mutat.