Citrusfélék teleltetése- tudj meg mindent, hogy megfelelően végezhesd el a munkát!

Citrusfélék teleltetése | Elmaradhatatlan fontos feladatok!

AN, ZH
hirdetes

Fontos, hogy felkészítsük növényeinket a hidegebb napokra. A citrusfélék pedig különleges odafigyelést igényelnek, mivel nehezebben viselik a hidegebb évszakokat. Ezzel a cikkel kívánunk segítséget nyújtani, hogy ne keletkezzen kár a növényekben. Mostani cikkünkből megtudhattok mindent róla!

Hogyan teleltessük a citrusféléket?

Citrusfélék közé tartozik többek között a narancs, a citrom, a mandarin

Manapság már hazánkban is nagy divatjuk van ezeknek a növényeknek, főleg, ha ehető termést is hoz a növény. Mivel a citrusfélék mediterrán növények, nehezen szokták meg a hazai klímát, így érdemes megvizsgálni milyen körülmények között érzik magukat a legjobban. A mediterrán tél jóval enyhébb, mint nálunk, inkább az 5-10 fokos hőmérséklet a jellemző, a fűtött, 20-25 fokos hőmérsékletben a növények lombjukat vesztik, ágaik elhalnak.

A legideálisabb, ha alacsonyabb hőmérsékletet és viszonylag kevés fényt biztosítunk, így a növény észleli a pihenő időszakot és alkalmazkodik a viszonyokhoz. A citrusfélék egészen alacsony hőmérsékleten, 1-5 Celsius fok között is áttelelhetnek, de ügyeljünk arra, hogy fagy semmiképp ne érje őket. A legjobb hely lehet egy nem túl hideg, déli fekvésű lépcsőház, egy hasonló fekvésű kevésbé fűtött szoba, vagy a pince is, de csak akkor, ha tudjuk biztosítani a megfelelő fényt.

hirdetes

Fontos, hogy felkészítsük növényeinket a hidegebb időszakokra. A citrusfélék pedig különleges odafigyelést igényelnek, mivel sokkal nehezebben viselik az őszi/téli időjárási viszonyokat. 

Mi a teendőnk ősszel?

Ősz végén csökkentsük az öntözések számát, ügyeljünk a hőmérsékletre. Végezzük el a kártevő mentesítést. Elsősorban a viaszos citrompajzstetűre kell számítanunk növényeinken, melyek ellen permetszerekkel védekezhetünk: Venus, Spilan, Karate.

A nagyon fertőzött részeket vágjuk le, ezután fasebtapasszal- Fagél, Biocera- kenjük be a sérült felületet. Öntözésből havonta egy is elég, ne locsoljuk túl a növényeket. A teleltetés vége időjárás függő, de általában március végén, április elején kezdjük meg a növény vissza szoktatását, hogy tudjon alkalmazkodni a több fényhez, a magasabb hőmérséklethez, valamint a több öntözéshez.
hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-12-01

A mélymulcs készítése: magyar ökológus által kifejlesztett módszer

A mélymulcs technológia, amelyet Dr. Gyulai Iván ökológus fejlesztett ki egy innovatív megközelítés, amely a természetes ökoszisztémák működését veszi alapul.

2025-01-25

Megújuló energia a mezőgazdaságban: Melyik megoldás éri meg a legjobban?

Ismerje meg a nap-, szél- és biogáz energia előnyeit a mezőgazdaságban! Tudja meg, hogyan segít a Tavill Kisfeszt Kft. az ipari erősáram szerelésben.

2024-08-07

Öko, bio, organikus…mi ez? Most utánajártunk a rejtélynek!

Az organikus/bio/ökológiai gazdálkodás lényege, hogy óvja a talaj termékenységét, előtérbe helyezve a növények, állatok és a talaj természetes egyensúlyát.

2024-12-05

Az ásás: a talajforgatás előnyei és hátrányai szakértői szemmel

Az ásás, más néven talajforgatás, egy régóta alkalmazott talajművelési technika, amelynek előnyeit és hátrányait szakértő segítségével vizsgáltuk meg.

2024-08-26

Természetes vízforrások: Így öntözd kerted ingyen, fenntartható módon

Tudd meg, hogyan használhatod a természetes vízforrásokat, mint a fúrt kút, esővíz vagy patakvíz, a kerted fenntartható és takarékos öntözéséhez.

2024-11-04

Gyógytea köhögésre: természetes segítség megfázás idején a kertből

Egy gyógytea köhögésre alkalmazva természetes segítséget nyújt megfázás idején, és sok esetben a kertben is megtalálható gyógynövényekből készíthető el.

2024-10-25

Agrárszakértő tanácsai a gyümölcsfa őszi metszéséhez – így vágj bele

A gyümölcsfa őszi metszése segít abban, hogy a fa erős, egészséges legyen. Az agráriumban tevékenykedő kertészeti szakember tanácsai révén garantált a siker.

2024-11-21

Karácsonyi kaktusz szaporítása: így bővítsd a gyűjteményedet

A karácsonyi kaktusz szaporítása remek lehetőség arra, hogy bővítsd növénygyűjteményedet, vagy különleges, saját nevelésű ajándékkal lepd meg szeretteidet.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

túlsarjadzás (vadhús)

A sarjadzó szövetnek a sebgyógyulását (a behámosodást) zavaró túlműködése.Többnyire a... Tovább

bodorka

a szikes gyepekben tenyésző herefélék közös neve. Enyhe télutón tömegesen jelennek meg... Tovább

Tovább a lexikonra
Kertészet Környezetgazdálkodás Környezetvédelem Mezőgazdaság Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés Növényvédelem Talajművelés