Mekkora veszélyt jelent a citrusfélék héjának fogyasztása?

Mekkora veszélyt jelent a citrusfélék héjának fogyasztása?

Szélesi Ferenc - Főkertész, NA
Frissítve: 2024.06.12
Frissítette: SzT
hirdetes
Mennyire veszélyesek a citrusfélék héjai?

Növények kezelése - A szükséges rossz

Mint említettem, a tárolás, a szállítás sok időt vesz igénybe, a gyümölcsöknél pedig beindulhat a romlási folyamat ezen idő alatt. Hogy ezt megelőzzék, elvégzik a szükséges növényvédelmet – gomba-, és baktériumölő növényvédőszerekkel, vegyszerekkel kezelik a frissen szüretelt, éretlen gyümölcsöket. Ennek két variációja is van, a permetezés, vagy ami rosszabb, de gyakoribb, az oldatban való áztatás.

Az anyag mind a két esetben a gyümölcsök héjára kerül. Azt is elmondtam korábban, hogy párologtatnak a gyümölcsök, ez viszont súlyveszteséget okoz, ami nem jó a kereskedőknek. Erre is kitaláltak valamit: viaszréteggel vonják be a gyümölcsök héját, ezt a módszert a vegyszerekkel együtt alkalmazzák általában. 

Mi az, amit használnak kezeléskor?

Az esetek többségében két típusú gombaölőt használnak, az imazilil és a prokloráz hatóanyagúakat – mindkettőre igaz, hogy a gyümölcsök héjának mélyebb rétegeiben is kifejtik hatásukat, vagyis felszívódnak. Az oldathoz még hozzá szoktak adni ortofenil-fenolt (E-231), és tiobendazolt (E-233) – ezek hatnak a baktériumok ellen is. Ezek a szerek engedélyezettek, a kikötés csak annyi, hogy fel kell tüntetni a gyümölcs csomagolásán mindent. 

hirdetes

A legnagyobb kérdés – Lebomlanak ezek a szerek?

Több vizsgálat is született már az anyagok lebomlását illetően, az egyik azt igazolta, hogy nyolcvan nap alatt lebomlanak 25 Celsius fokos tárolás során. Viszont a narancs esetében még 115 nap után is ki lehetett mutatni az imazalil tíz százalékát, igaz, levegős körülmények között. Egy másik vizsgálat a citrom esetében azt mutatta ki, hogy még négy hét után is jelen volt az imazalil hatóanyagának közel nyolcvan százaléka, 15 Celsius fokos tárolás mellett. 

Abban mindenki egyetért, és a figyelmet is arra hívják fel a szakemberek, hogy a kezelésnél használt vegyületek nagyon lassan bomlanak le (nem véletlen, hiszen az a cél, hogy minél tovább eladható legyen a termék), és még 6-8 hónap múlva is jelen lehet a gyümölcs héjában, elég magas koncentrációban. 

Összegzés – Fogyaszthatók-e a citrusfélék héja?

Kísérletek bizonyították, hogy tartós, 10-20 perces áztatásszerű, melegvízben végzett erős dörzsöléses mosással el lehet távolítani az ortofenil-fenolt és a tiobendazolt, mivel ezek a héj felszínén tapadnak meg. Más a helyzet az imazalillal és a proklorázzal, ugyanis ezek felszívódnak mélyebb rétegekben, tehát mosással nem eltávolíthatók – csak a természetes lebomlás a megoldás.

Éppen ezért megállapítható, hogy nem javasolt a citrusfélék héjának fogyasztása, felhasználása. A gyümölcsöt nem érik el a vegyszerek, de mindenképp érdemes fogyasztás előtt megmosnunk azokat, mivel a darabolás során a felszínre tapadt vegyszert és koszt könnyedén rávihetjük a gyümölcs húsára. Ha mindenképpen szeretnétek felhasználni a citrusfélék héját, akkor keressetek bio gyümölcsöket, ezek mentesek a növényvédőszerektől és nem okoznak gondot. 

Hasznos volt számodra cikkünk?

    

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-10-21

Ne hagyd kezeletlenül a rozsdagomba fertőzést: tavasszal kiújulhat

A rozsdagomba gyakori kórokozó, amely narancssárga vagy fekete foltokat okozva károsíthatja a növényeket. Ne hagyd kezeletlenül, mert tavasszal kiújulhat.

2024-09-30

Milyen összetételű szert használjunk az őszi lemosó permetezéshez?

Fedezd fel, mely permetszerekre van szükséged az őszi lemosó permetezéshez! Bemutatjuk, hogy mi, mire való, és hogyan használd őket a hatékony védekezéshez.

2024-09-06

A kert csodaszere: a bio neem olaj természetesen véd a kártevők ellen

A neem olaj a kertészkedés titkos fegyvere: természetes, környezetbarát és könyörtelen a kártevőkkel, miközben megóvja a növényeidet és a hasznos rovarokat.

2024-09-06

5 ok, amiért NE irtsd ki a szürke madársóskát

A szürke madársóska nem csupán egy gyom! Fedezd fel, miért érdemes megtartani a kertben: méhek kedvence, fogyasztható, tyúkoknak tápláló és még sok más!

2024-11-13

Felkopaszodott mikulásvirág elleni tippek! Így előzd meg idén

A felkopaszodott mikulásvirág problémájával sokan találkoznak az ünnepek alatt és után. Mutatunk néhány hasznos tanácsot és tippet az elkerülése érdekében.

2024-10-25

Gyümölcsfa ültetése ősszel? Szakértői tanácsok a sikeres ültetéshez

A gyümölcsfa ültetése ősszel is bátran kivitelezhető. Kertészeti szakember tanácsai alapján vesszük végig a gyümölcsfa ületés szakszerű lépéseit ősszel!

2024-11-21

Karácsonyi kaktusz szaporítása: így bővítsd a gyűjteményedet

A karácsonyi kaktusz szaporítása remek lehetőség arra, hogy bővítsd növénygyűjteményedet, vagy különleges, saját nevelésű ajándékkal lepd meg szeretteidet.

2024-11-04

Gyógytea köhögésre: természetes segítség megfázás idején a kertből

Egy gyógytea köhögésre alkalmazva természetes segítséget nyújt megfázás idején, és sok esetben a kertben is megtalálható gyógynövényekből készíthető el.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

ásványi eredetű talajok

kevés szervesanyag-tartalmú (pl. futóhomok, nyersöntés, sivatagi) talajok. Tovább

Csizmás Kandúr Állatotthon és Alapítvány

Állatvédõ szervezet Gyõr egyetlen, engedéllyel rendelkezõ állatotthona Bõny-Szõlõhegyen... Tovább

Tovább a lexikonra
Növénytermesztés Növényvédelem