Rengeteg cikket lehet arról olvasni, hogy a citrusfélék héjának fogyasztása eszméletlenül veszélyes, még a Nemzeti Élelmiszerláncbiztonsági Hivatal is kiadott egy közleményt, amiben felhívta a figyelmet a déligyümölcsök felhasználásával kapcsolatban. Nézzük, mik a tények, mire kell odafigyelnie mindenkinek!
A citrusfélék nyomába szegődtünk
Az olvasóink között biztosan sokan vannak, akik még emlékeznek a rendszerváltás előtti időkre, amikor olyannyira ritkaságnak számítottak a citrusfélék, hogy voltak, akik karácsonyi ajándékként narancsot kaptak. A helyzet mára nagyon megváltozott, ugyanis a citrusfélék a második helyet foglalják el (a szőlő után) a gyümölcs külkereskedelemben. Legkedveltebbek a narancsok, valamint a mandarinok, amik könnyen hámozhatók, vékony, laza héjjal rendelkeznek. A sorban a vérnarancs, valamint a grapefruit következik, majd a pomeló jön, ami egyre inkább kezd kedveltté válni a vásárlók körében.
Honnan érkeznek a citrusfélék Magyarországra?
A citrusfélék főszezonja egyértelműen november eleje és február vége/március eleje közé tehető – ekkor fogyasztják a magyarok a legtöbbet belőlük. Ha eddig még nem tudtátok, elmondom, hogy a hazai boltok polcain található citrusfélék nem Magyarországon teremnek. Az is biztosan feltűnt már mindenkinek, hogy nemcsak novembertől márciusig lehet hozzájutni ezekhez a termékekhez, hanem az év bármely szakában.
Általánosságban kétféle beszerzésről lehet beszélni: október és március között spanyol, görög, török, horvát, marokkói, valamint egyiptomi termékek érkeznek, április és szeptember között pedig dél-amerikai és dél-afrikai finomságok. A nagyobb áruházakban található citrusfélék többsége Spanyolországból származik, a maradék hányad pedig eloszlik Törökország, Görögország, Marokkó, Egyiptom és Horvátország között.
Hosszú az út, amig hozzád elérnek
A fent leírtakból is egyértelmű, hogy nagyon hosszú az az út, amit a citrusfélék bejárnak. Ezeket a gyümölcsöket éretlen állapotban szüretelik le, úgy is csomagolják be, és kezdik meg a szállításukat. Ez pedig akár több hétig is elhúzódhat – ezalatt a gyümölcsök dobozokban vannak, szorosan egymás mellett. A tárolás alatt pedig párologtatnak, mivel magas víztartalommal rendelkeznek, lélegeznek, igazából élő anyagok.
A tárolás során betegségek léphetnek fel, ezt pedig nem segíti a levegő magas páratartalma és a hűtés nélküliség sem. És itt jön a képbe a gyümölcsök védelme, amiről a következő oldalon fogok beszélni nektek. Lapozzatok egyet, és tudjátok meg, káros vagy nem a citrusfélék héjának fogyasztása!