Egyre inkább kezd elterjedni Magyarországon az úgynevezett cikász pálma, éppen ezért gyűjtöttem össze nektek ezeket az információkat, elmondom, miért ajánlom mindenkinek ezt a nem mindennapi növényt!
Tartassz az otthonodban cikász pálmát?
A szágó pálma, vagy közismertebb nevén a cikász pálma az ősidők növényének tekinthető, ugyanis a növény ősei már a dinoszauruszok idején is éltek. Kevesen tudják, de réges-régen szágó pálmaerdők borították szinte az egész Földet, ezek a növények pedig óriási méretekkel rendelkeztek. Az idők folyamán sajnos sorban tűntek el, mára csak néhány nemzetségük maradt fenn, viszont ha szerencsénk van egy trópusi országba ellátogatni, vagy egy tengerparti szállodában megszállni, akkor gyönyörködhetünk pár jó nagyra nőtt cikász pálma fajtában!
Az utóbbi időben Magyarországon is egyre elterjedtebbé vált a növény, idehaza szobanövényként tartjuk leginkább. Látványa igazán impozáns, méretét tekintve 1-2 méter magasságúra nő meg. Levelei szárnyaltak, leginkább az ananászéhoz hasonló középső gömbbel rendelkezik, ebből nőnek ki az egyszerű, de mutatós levelek. Ha mindkét nemből tartunk egy-egy növényt, és a virágaikat kézzel beporozzuk, akkor ősszel vörös magokat fognak hozni. A régi levelei lehullnak, miközben újakat hoz, ezáltal növeszti vastag, fás törzsét.
A cikász pálma egy nagyon lassan növő növény, éppen ezért ideális lakásban tartásra, nem szükséges minden évben áthelyeznünk valahova, mert nem fogja kinőni a helyét. Amit még mindenképp el kell mondanunk, az az, hogy a pálma levele szúrós, nem mellesleg mérgező, háziállatok, és kisgyermekek közelébe ne kerüljön!
A cikász pálma igényei
A növény nagyon szereti fényt, ezért világos helyre tegyük mindenképp, viszont e tűző napsütéstől óvni kell, mert megéghet! Nyáron kedveli a napos, meleg helyet, ilyenkor kitehetjük a szabadba, de a huzattal vigyázzunk, mert azt nem szereti. Telelésre a legideálisabb a 13-16 Celsius fok, ebben az időszakban pihen, majd csak tavasszal hoz új hajtásokat. A párás környezetet nagyon szereti, ezért érdemes télen is párásítani a levegőt.
A nyár folyamán mérsékleten öntözzük, télen csak akkor kapjon vizet, amikor a földje már csak kissé vizes. Arra viszont figyeljünk oda egész évben, hogy a földje ne száradjon ki teljesen! Átültetés nem igényel, elég, hogyha 3-4 évente áthelyezzük laza, tőzeges talajba. A növény gondozásáról a következő oldalon tudhatsz meg többet, megéri lapozni egyet!