Cikász pálma gondozása, cikász pálma nevelése - Miért éri meg cikász pálmát nevelni?

A cikász pálma igényei, gondozása

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
hirdetes

Egyre inkább kezd elterjedni Magyarországon az úgynevezett cikász pálma, éppen ezért gyűjtöttem össze nektek ezeket az információkat, elmondom, miért ajánlom mindenkinek ezt a nem mindennapi növényt! 

Cikász pálma - Minden, amit tudni kell a cikász pálmáról

Tartassz az otthonodban cikász pálmát?

A szágó pálma, vagy közismertebb nevén a cikász pálma az ősidők növényének tekinthető, ugyanis a növény ősei már a dinoszauruszok idején is éltek. Kevesen tudják, de réges-régen szágó pálmaerdők borították szinte az egész Földet, ezek a növények pedig óriási méretekkel rendelkeztek. Az idők folyamán sajnos sorban tűntek el, mára csak néhány nemzetségük maradt fenn, viszont ha szerencsénk van egy trópusi országba ellátogatni, vagy egy tengerparti szállodában megszállni, akkor gyönyörködhetünk pár jó nagyra nőtt cikász pálma fajtában! 

Az utóbbi időben Magyarországon is egyre elterjedtebbé vált a növény, idehaza szobanövényként tartjuk leginkább. Látványa igazán impozáns, méretét tekintve 1-2 méter magasságúra nő meg. Levelei szárnyaltak, leginkább az ananászéhoz hasonló középső gömbbel rendelkezik, ebből nőnek ki az egyszerű, de mutatós levelek. Ha mindkét nemből tartunk egy-egy növényt, és a virágaikat kézzel beporozzuk, akkor ősszel vörös magokat fognak hozni. A régi levelei lehullnak, miközben újakat hoz, ezáltal növeszti vastag, fás törzsét. 

hirdetes

A cikász pálma egy nagyon lassan növő növény, éppen ezért ideális lakásban tartásra, nem szükséges minden évben áthelyeznünk valahova, mert nem fogja kinőni a helyét. Amit még mindenképp el kell mondanunk, az az, hogy a pálma levele szúrós, nem mellesleg mérgező, háziállatok, és kisgyermekek közelébe ne kerüljön! 

A cikász pálma igényei

A növény nagyon szereti fényt, ezért világos helyre tegyük mindenképp, viszont e tűző napsütéstől óvni kell, mert megéghet! Nyáron kedveli a napos, meleg helyet, ilyenkor kitehetjük a szabadba, de a huzattal vigyázzunk, mert azt nem szereti. Telelésre a legideálisabb a 13-16 Celsius fok, ebben az időszakban pihen, majd csak tavasszal hoz új hajtásokat. A párás környezetet nagyon szereti, ezért érdemes télen is párásítani a levegőt.

A nyár folyamán mérsékleten öntözzük, télen csak akkor kapjon vizet, amikor a földje már csak kissé vizes. Arra viszont figyeljünk oda egész évben, hogy a földje ne száradjon ki teljesen! Átültetés nem igényel, elég, hogyha 3-4 évente áthelyezzük laza, tőzeges talajba. A növény gondozásáról a következő oldalon tudhatsz meg többet, megéri lapozni egyet! 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-11-13

Felkopaszodott mikulásvirág elleni tippek! Így előzd meg idén

A felkopaszodott mikulásvirág problémájával sokan találkoznak az ünnepek alatt és után. Mutatunk néhány hasznos tanácsot és tippet az elkerülése érdekében.

2024-10-25

Gyümölcsfa ültetése ősszel? Szakértői tanácsok a sikeres ültetéshez

A gyümölcsfa ültetése ősszel is bátran kivitelezhető. Kertészeti szakember tanácsai alapján vesszük végig a gyümölcsfa ületés szakszerű lépéseit ősszel!

2024-10-21

Ne hagyd kezeletlenül a rozsdagomba fertőzést: tavasszal kiújulhat

A rozsdagomba gyakori kórokozó, amely narancssárga vagy fekete foltokat okozva károsíthatja a növényeket. Ne hagyd kezeletlenül, mert tavasszal kiújulhat.

2024-09-30

Milyen összetételű szert használjunk az őszi lemosó permetezéshez?

Fedezd fel, mely permetszerekre van szükséged az őszi lemosó permetezéshez! Bemutatjuk, hogy mi, mire való, és hogyan használd őket a hatékony védekezéshez.

2024-09-06

5 ok, amiért NE irtsd ki a szürke madársóskát

A szürke madársóska nem csupán egy gyom! Fedezd fel, miért érdemes megtartani a kertben: méhek kedvence, fogyasztható, tyúkoknak tápláló és még sok más!

2024-09-06

A kert csodaszere: a bio neem olaj természetesen véd a kártevők ellen

A neem olaj a kertészkedés titkos fegyvere: természetes, környezetbarát és könyörtelen a kártevőkkel, miközben megóvja a növényeidet és a hasznos rovarokat.

2024-10-25

Agrárszakértő tanácsai a gyümölcsfa őszi metszéséhez – így vágj bele

A gyümölcsfa őszi metszése segít abban, hogy a fa erős, egészséges legyen. Az agráriumban tevékenykedő kertészeti szakember tanácsai révén garantált a siker.

2024-11-04

Gyógytea köhögésre: természetes segítség megfázás idején a kertből

Egy gyógytea köhögésre alkalmazva természetes segítséget nyújt megfázás idején, és sok esetben a kertben is megtalálható gyógynövényekből készíthető el.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

cukorrépaszeletet

a cukorgyártás egyik mellékterméke, amely fejőstehenek, hízó marhák és sertések... Tovább

Virsli

A virsli a vörösáruk csoportjába tartozó, pépesítéssel készülő... Tovább

Tovább a lexikonra
Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés Növényvédelem