Minden, amit egy kertésznek a közönséges cickafark termesztéséről tudnia kell

Termesszünk cickafarkot – Szakértői tanácsok mindenkinek

Szélesi Ferenc - Főkertész, NA
hirdetes
Cickafark termesztési tanácsok

Közönséges cickafark nevelése magról

A közönséges cickafark többek között magról is nevelhető. Ehhez érdemes 6-8 héttel az utolsó várható fagy előtt elültetni a magokat házon belül. Nedvesítsd be a talajt, majd ültesd el bennük a magokat, ügyelve rá, hogy ne kerüljenek túl mélyre. Helyezd a palántanevelőket egy meleg, napos helyre már a csírázás idejére is. A palánták 2-3 héten belül bújnak majd ki a talajból, szóval légy türelmes velük. Ezt a folyamatot némileg felgyorsíthatod, ha letakarod valamilyen műanyaggal a palántanevelőt, ami megtartja maga alatt a hőt és a nedvességet. Ezt a csírázás után távolítsd el, illetve addig is néhány naponta szellőztesd ki, nehogy bepenészesedjen.

Közönséges cickafark nevelése dugványozással

A közönséges cickafarkat gyakran szétválasztással szokás szaporítani. Ehhez egy legalább 15 cm hosszú, zsenge hajtást kell levágnod egy felnőtt cickafarkról. Ez után az alsó 5 cm-éről el kell távolítanod a leveleket, majd gyökereztető hormonba kell mártanod ezt a részt. Végül el kell ültetned a dugványokat egy jó minőségű virágfölddel feltöltött cserépbe vagy virágládába, amit egy napos helyen kell tarts ezek után. Ügyelj rá, hogy a talaj mindig nyirkos maradjon a dugvány alatt. Három héttel később ellenőrizd, hogy kinőttek-e már a gyökerei úgy, hogy nagyon óvatosan megpróbálod kihúzni a talajból – ha nem enged, akkor már megvannak a gyökerek.

hirdetes

Mikor érdemes a kertbe ültetni a közönséges cickafarkot?

A közönséges cickafarkot tavasszal vagy kora nyáron ajánlott kiültetni a szabadba, amikor már biztos, hogy nem lehet meglepetésfagyokra számítani. Ügyelj rá, hogy ültetéskor alaposan öntözd meg cickafarkaidat, és hogy ezt rendszeresen megismétled az ültetést követő két hétben.

Ültetési távolság

A közönséges cickafarkakat nagyjából 30-60 cm-re érdemes ültetni egymástól.

A közönséges cickafark gondozása

Miután a közönséges cickafark elég éretté válik, hogy kikerüljön a kertbe, nem igényel különösebb gondozást. Persze némi odafigyeléssel biztosíthatod, hogy ezek a díszes növények a lehető legszebb formájukat hozzák portádon.

Öntözés

A közönséges cickafark egy híresen szárazságtűrő növény, aminek hetente nagyjából csak 2,5 centinyi vízre van szüksége, de akár kevesebbel is képes túlélni. Éppen ezért elég csak hetente egyszer megöntözni, de a kifejlettebb példányokért nem kell aggódnod, ha hosszabb ideig sem kapnak vizet.

Trágyázás

Ajánlott egy réteg komposztot szétteríteni cickafarkaid körül minden tavasszal, hogy biztosítsd az évi tápanyag-utánpótlást számukra.

Szétválasztás és az elhalt virágok kezelése

Ajánlott 3-5 évente szétválasztani közönséges cickafarkaidat, hogy megőrizd egészségüket. Ezt megteheted kora tavasszal, vagy ősszel, mielőtt téli álmukba szenderülnének. Ilyenkor érdemes eltávolítani az elhalt száraikat is. Virágai nyár közepén kezdenek elvirágzani, amiket érdemes aktíven eltávolítani a növényekről, hogy újabb, friss virágokat hozhassanak helyettük.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-11-13

Felkopaszodott mikulásvirág elleni tippek! Így előzd meg idén

A felkopaszodott mikulásvirág problémájával sokan találkoznak az ünnepek alatt és után. Mutatunk néhány hasznos tanácsot és tippet az elkerülése érdekében.

2024-10-23

A tűzvirágfa: egy madagaszkári csoda, ami pillanatok alatt megnő

A tűzvirágfa egy egzotikus kincs, gyors növekedésével és káprázatos, lángoló virágaival lenyűgöző dísze lehet kertünknek. Ismerd meg te is lángfa szépségét!

2024-10-21

Ne hagyd kezeletlenül a rozsdagomba fertőzést: tavasszal kiújulhat

A rozsdagomba gyakori kórokozó, amely narancssárga vagy fekete foltokat okozva károsíthatja a növényeket. Ne hagyd kezeletlenül, mert tavasszal kiújulhat.

2024-09-30

Milyen összetételű szert használjunk az őszi lemosó permetezéshez?

Fedezd fel, mely permetszerekre van szükséged az őszi lemosó permetezéshez! Bemutatjuk, hogy mi, mire való, és hogyan használd őket a hatékony védekezéshez.

2024-09-06

5 ok, amiért NE irtsd ki a szürke madársóskát

A szürke madársóska nem csupán egy gyom! Fedezd fel, miért érdemes megtartani a kertben: méhek kedvence, fogyasztható, tyúkoknak tápláló és még sok más!

2024-09-06

A kert csodaszere: a bio neem olaj természetesen véd a kártevők ellen

A neem olaj a kertészkedés titkos fegyvere: természetes, környezetbarát és könyörtelen a kártevőkkel, miközben megóvja a növényeidet és a hasznos rovarokat.

2024-10-25

Gyümölcsfa ültetése ősszel? Szakértői tanácsok a sikeres ültetéshez

A gyümölcsfa ültetése ősszel is bátran kivitelezhető. Kertészeti szakember tanácsai alapján vesszük végig a gyümölcsfa ületés szakszerű lépéseit ősszel!

2024-10-25

Agrárszakértő tanácsai a gyümölcsfa őszi metszéséhez – így vágj bele

A gyümölcsfa őszi metszése segít abban, hogy a fa erős, egészséges legyen. Az agráriumban tevékenykedő kertészeti szakember tanácsai révén garantált a siker.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

baromfi fertőző gége- és légcsőgyulladása

főként növendék és felnőtt tyúkok — többnyire súlyos gége-, légcső-, orr-,... Tovább

Tappancs Állatvédõ Alapítvány

Állatvédõ szervezet Gyakorlati állatmentéssel, ismétlõdõ ivartalanítási programmal,... Tovább

Tovább a lexikonra
Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés Növényvédelem