Az azték zsálya, közismertebb nevén a chia magvait a világ legegészségesebb élelmiszerei között tartják számon. Azonban kevesen tudják, hogy a magokon kívül a növény többi része is hasznosítható a háztartásban, ezért megéri megismerkedni ezzel a különleges fajjal.
Alapvető tudnivalók a chiáról
A zsálya és menta családjába is besorolható chia akár 1,8 méter magasra is megnőhet. Szárain limezöld levelek helyezkednek el, virágzáskor pedig kisméretű kék, lila, vagy fehér szirmok jelennek meg rajta. Ezek a mutatós virágok termelik a jól ismert fekete-fehér magvakat. A chia a 9-12 USDA zónák között hidegtűrő. Rövid napigényű lévén hosszabb éjszakákra és rövidebb nappalokra van szüksége, hogy virágokat és magvakat termelhessen. Az északabbra fekvő területeken a nyár végén akár 12 órára is le lehet takarni őket, hogy előbb beinduljon a virágzás, és még az első fagy előtt szüretelhetővé váljanak.
A chia termesztése
Az azték zsálya természetes ellenállással rendelkezik a hőség, szárazság, fertőzések és kártevők ellen. Mivel minimális trágyázásra van csupán szüksége, meglehetősen kevés odafigyelést igényel, ráadásul a beporzására és a magok elvetésére is önállóan képes.
Fényigény
A chia a teljesen napos részeken érzi jól magát. Igyekezz olyan helyre ültetni, ahol legalább napi 6-8 óra közvetlen napfényt kaphat.
Talajigény
Az azték zsálya legjobban laza, jó vízelvezetésű, enyhén, vagy közepesen agyagos, vagy homokos talajban teljesít a legjobban. Az ágyások előkészítéséhez ültetés előtt a talaj felső 20 cm-ét ajánlott felszántani.
Vízigény
A fiatal palántákat napi rendszerességgel kell öntözni, míg meg nem erősödnek. A kifejlett növények jól tűrik a szárazságot, és még ritka esőzések idején is alkalmankénti öntözésre van szükségük.
Trágyázás
Az ágyást előkészítésekor adj hozzá a talajhoz némi komposztot vagy más organikus anyagot. Ezen kívül a chiának többé nem lesz szüksége extra tápanyagokra. A következő oldalon folytatom!